JSW wypowiedziała porozumienia ze związkami. "To była nieunikniona decyzja"

Zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej zdecydował się na wypowiedzenie trzech porozumień zbiorowych ze związkami zawodowymi. Jego zdaniem, kroki te są niezbędne, by utrzymać w przyszłości miejsca pracy dla załogi liczącej 26 tys. osób.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

JSW wypowiedziała porozumienia ze związkami. "To była nieunikniona decyzja"

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

21 sty 2015 8:52


Jak czytamy w komunikacie, zarząd JSW nie przewiduje zwolnień, ani likwidacji któregokolwiek z zakładów JSW. Niezagrożona jest również wypłata miesięcznych wynagrodzeń, ale kroki mające na celu ratowanie spółki są niezbędne.

"W przypadku ciężkiej sytuacji zarząd musi mieć narzędzia do ratowania firmy i ochrony miejsc pracy. Stawiając na szali bezpieczeństwo zatrudnienia i wypłatę dodatków w postaci np. czternastki czy pomocy szkolnych, zarząd nie ma wątpliwości, że najważniejsze, w tak trudnej sytuacji, są przede wszystkim miejsca pracy.

Trzeba odpowiedzieć sobie jasno na pytanie: czy w obecnej sytuacji stać nas na 14-tki, węgiel deputatowy, ekwiwalent za chorobowe, pomoce szkolne czy bilet z „karty górnika”? Dalsze cięcia w obszarze inwestycji stanowią poważne zagrożenie dla procesu przygotowania frontu wydobywczego. Nie możemy podcinać gałęzi, na której siedzimy" - napisano w komunikacie.

Decyzja zarządu dotyczy wypowiedzenia trzech porozumień zbiorowych z dnia 28 lutego 2011 r. (dot. deputatu węglowego), 5 maja 2011 r. (zawartego przed debiutem giełdowym JSW) oraz 8 listopada 2012 r. (dot. wzrostu stawek płac) z zastrzeżeniem, że w przypadku porozumienia z 5 maja 2011 r. wypowiedzenie jest częściowe i zachowuje gwarancje zatrudnienia dla pracowników.

"W związku z ciągle pogarszającą się sytuacją, zarząd może być zmuszony do podjęcia decyzji o wypłaceniu w ratach tzw. 14-tki (za 2014 rok), a w kolejnych latach uzależnieniu jej wypłaty od sytuacji firmy. Zagrożone mogą być również: węgiel deputatowy, dopłaty do urlopu i chorobowego czy pomoce szkolne. Zarząd musi mieć po prostu pewność, że w przypadku dramatycznej sytuacji może natychmiast reagować" - podaje komunikat.

Jak podkreślają władze spółki - decyzja ta była niełatwa, ale nieunikniona. Zarząd odniósł się również do postawy związków zawodowych, które wg niego, już od lipca 2013 r. odmawiały podjęcia rozmów dotyczących propozycji oszczędnościowych mających na celu ratowanie spółki oraz tysięcy miejsc pracy.

"Utożsamianie się z sytuacją Kompanii Węglowej, ale nie podejmowanie rozmów z własnym pracodawcą w celu ochrony miejsc pracy w Jastrzębskiej Spółce Węglowej, jest niezrozumiałe. Osobisty stosunek do zarządu spółki nie powinien być przeszkodą w poszukiwaniu wspólnych rozwiązań służącym interesom załogi. To ustawowy i statutowy obowiązek zarówno organów zarządzających, jak i strony społecznej"- napisano w komunikacie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.