JSW, urlopy górnicze i odprawy: Mija termin składania wniosków

• 20 lipca 2016 r. mija termin składania wniosków o urlopy górnicze i jednorazowe odprawy pieniężne przez pracowników • Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW).
• Do urlopów górniczych uprawnionych jest ponad 3,5 tys. osób.
• Wysokość jednorazowych odpraw pieniężnych może wynieść od 25,7 tys. do ok. 77 tys. zł brutto.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

JSW, urlopy górnicze i odprawy: Mija termin składania wniosków

PODZIEL SIĘ


Autor: WNP.PL/AT

wnp.pl

20 lip 2016 12:20


- To jeden z elementów realizowanego w spółce programu restrukturyzacji, który zakłada przekazanie części majątku Ruchu Jas-Mos do Spółki Restrukturyzacji Kopalń. W Ruchu Jas-Mos wyeksploatowano już najbardziej efektywne złoża. Z powodu bardzo trudnej sytuacji finansowej JSW konieczne są więc zmiany, aby zapewnić kopalni i jej pracownikom bezpieczną przyszłość - wyjaśnia Tomasz Gawlik, prezes zarządu JSW.

Z pakietu socjalnego mogą jednak skorzystać nie tylko pracownicy Jas-Mos, ale także innych kopalń JSW.

JSW ocenia, że do urlopów górniczych uprawnionych jest ponad 3,5 tys. osób. Osłony socjalne dla odchodzących z SRK pracowników kopalń są finansowane ze środków budżetowych, na podstawie tzw. ustawy górniczej.

Do urlopu górniczego są uprawnieni pracownicy zatrudnieni pod ziemią, którym brakuje do emerytury nie więcej niż cztery lata pracy oraz pracownicy zakładu przeróbki mechanicznej węgla, którym zostało do emerytury nie więcej niż trzy lata.

Podczas urlopu pracownicy otrzymają świadczenie w wysokości 75 proc. miesięcznego wynagrodzenia obliczanego jak za urlop wypoczynkowy powiększonego o 1/12 Barbórki, 1/12 nagrody rocznej i nagrodę jubileuszową (1/60 lub 1/36 w przypadku ratowników górniczych).

Z jednorazowych odpraw pieniężnych będą mogli skorzystać pracownicy powierzchni (także zakładów przeróbczych), którzy przepracowali w przedsiębiorstwie górniczym co najmniej pięć lat, a do emerytury zostało im więcej niż 12 miesięcy. W zależności od terminu odejścia, odprawy mogą wynosić od ponad 25,7 tys. do nawet ok. 77 tys. zł brutto, nie licząc kodeksowej odprawy.

Cały artykuł czytaj tutaj

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.