Jest szansa, że Kompania Węglowa nie zbankrutuje

Kompania Węglowa oddala ryzyko upadłości. Co więcej - jak informuje prezes spółki, Mirosław Taras - w drugiej połowie lipca spółka może liczyć przywrócenie płynności finansowej.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Jest szansa, że Kompania Węglowa nie zbankrutuje

PODZIEL SIĘ


Autor: Polskie Radio

3 lip 2014 17:52


Pozytywne informacje to efekt zakończonych negocjacji z bankami. Kompania podpisała z nimi wstępne porozumienie dotyczące między innymi "rolowania" obligacji - chodzi o zastąpienie starych długów nowymi. Swego czasu Kompania wyemitowała obligacje na ponad miliard złotych, były one swoistą pożyczką i Kompania po określonym czasie miała je wykupić od banków. Problem jednak w tym, że czas mija, a spółki nie stać na wykup obligacji.

Czytaj też: Kompania Węglowa przygotowuje tygodniowy przestój

Kompania zamierza więc wyemitować nową serię obligacji i nimi spłacić stare. W ten sposób termin oddania bankom pieniędzy będzie wydłużony. Wstępne porozumienie pozwoli również uwolnić zamrożone przez banki pieniądze ze sprzedaży kopalni Knurów -Szczygłowice oraz zwały węgla, których nie można było sprzedać, gdyż były bankowym zastawem.

Niezależnie od doraźnych działań ratunkowych zarząd Kompanii do końca lipca ma przedstawić ministerstwu gospodarki szeroki program naprawczy spółki. Ma on polegać między innymi na ograniczeniu wydobycia w kopalniach o niskiej wydajności i podnoszeniu wydajności w tych, które mają szanse dawać wysokie zyski.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.