Jest praca na kolei: Jakie wymagania i oferty?

Na kolei mamy poważną lukę pokoleniową i niemniej istotną lukę kompetencyjną. Kolej potrzebuje tysięcy ludzi, wszystkich właściwie szczebli, od specjalistów po menedżerów.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Jest praca na kolei: Jakie wymagania i oferty?

PODZIEL SIĘ


Autor: Justyna Koc

22 paź 2015 9:50


PKP Cargo jest w trakcie transformacji z przewoźnika do nowoczesnego operatora logistycznego. Przemiana ta jest związana z wymianą i potrzebą rekrutacji nowych kadr. Jakich pracowników będzie potrzebować spółka?

– Firma przeszła głęboką restrukturyzację. Tylko w tym roku odeszło prawie 4 tys. pracowników. Musimy nie tylko uzupełnić kompetencje, ale także zdobyć nowe, jednocześnie zmniejszając koszty zatrudnienia. Jest to trudne zadanie, zwłaszcza że w branży kolejowej pojawiają się małe i efektywne firmy – powiedział Adam Purwin, prezes PKP Cargo.

Jak zaznaczył Purwin, PKP Cargo poszukuje międzynarodowych logistyków, którzy są w stanie stworzyć ciekawą ofertę dla klienta z jak największym zyskiem dla firmy. – Myślę, że może być to ciekawe wyzwanie dla młodych – wyjaśnił.

Spore zmiany zachodzą również w Polskich Liniach Kolejowych. Jak podkreśla Andrzej Wojciechowski, prezes PKP PLK, jeszcze trzy lata temu pozyskiwanie osób wyuczonych w zawodach kolejowych nie było problemem. Wówczas brakowało raczej kompetentnych osób do zarządzania Polskimi Liniami Kolejowymi, które zatrudniają 38 tys. pracowników.

– Musieliśmy znaleźć specjalistów ds. kadrowych, rekrutacji, prowadzenia projektów czy ryzyka. Zatrudniliśmy ok. 5 tys. osób, które pomagają zarządzać spółką – skomentował Wojciechowski. – Obecnie gigantycznym wyzwaniem jest luka pokoleniowa w zawodach związanych z koleją. Aktualnie na emeryturę mogłoby pójść 8,5 tys. osób. Gdyby tak się stało, mielibyśmy ogromny problem. Staramy się zatrzymać fachowców, jednocześnie rekrutując i szkoląc nowych. Niektórych specjalistów, jak np. dyżurny ruchu, nie ma na rynku pracy, dlatego musimy ich kształcić wewnątrz – dodał.

Zarządzanie zmianą w firmie

Wyzwaniem w branży logistycznej staje się nie tylko pozyskiwanie nowych pracowników w celu uzupełnienia luki kompetencyjnej, ale także wprowadzenie zmian wśród obecnej załogi. Zdaniem ekspertów, transformacja zatrudnionych osób w firmie jest zdecydowanie trudniejsza.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.