PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Jest data podpisania umowy społecznej w sprawie transformacji energetyki i górnictwa

  • Autor: PAP/JP
  • 1 lip 2021 15:04

Do końca września ma zostać podpisana umowa społeczna, dotycząca transformacji energetyki i górnictwa węgla brunatnego. Taki zapis ma znaleźć się w porozumieniu, jakie strony społeczna i rządowa mają wkrótce podpisać – powiedzieli w czwartek 1 lipca przedstawiciele rządu i strony społecznej.

Jest data podpisania umowy społecznej w sprawie transformacji energetyki i górnictwa
Kopalnia węgla brunatnego Turów (fot. Anna Uciechowska/Wikipedia/CC BY-SA 3.0)
REKLAMA
  • W czwartek w Warszawie rozpoczęły się rozmowy dotyczące stworzenia umowy społecznej dla sektora energetyki i górnictwa węgla brunatnego.
  • W porozumieniu ma zostać zapisana data zawarcia umowy społecznej.
  • "We wstępnym porozumieniu będzie zawarte, że chcielibyśmy zakończyć rozmowy podpisaniem umowy społecznej do końca września" - powiedział Wojciech Ilnicki, przewodniczący Krajowej Sekcji Górnictwa Węgla Brunatnego NSZZ Solidarność.

"Spotkaliśmy się, aby rozpocząć rozmowy nad umową społeczną dla sektora górnictwa brunatnego i energetyki. Ustaliliśmy, że wstępem do tych prac będzie porozumienie świadczące o dobrej woli obu stron. Zakres tego porozumienia określimy w przyszłym tygodniu w roboczym trybie i podpisaniem tego porozumienia rozpoczniemy faktyczne rozmowy nad całością umowy społecznej" - powiedział Artur Soboń, wiceminister aktywów państwowych.

W porozumieniu ma zostać zapisana data zawarcia umowy społecznej.

"We wstępnym porozumieniu będzie zawarte, że chcielibyśmy zakończyć rozmowy podpisaniem umowy społecznej do końca września" - powiedział Wojciech Ilnicki, przewodniczący Krajowej Sekcji Górnictwa Węgla Brunatnego NSZZ Solidarność.

Dodał, że jednym z celów podpisania wstępnego porozumienia jest "rozstrzygniecie kwestii interpretacyjnych".

"Kwestie interpretacyjne, dotyczące np. tego, co oznacza status pracodawcy, gdzie my się będziemy bezwzględnie domagać zachowania statusu pracodawcy w tworzonym NABE. I to jest kwestia wyjaśnienia, czego to dotyczy. Myśmy już wcześniej negocjowali umowy społeczne i w umowach mieliśmy zawarte jako odnośniki wszystkie dotychczasowe porozumienia, na przykład zbiorowe układy pracy, zakładowe układy pracy. I tak naprawdę były kwestie do wyjaśnienia w tym porozumieniu wstępnym. Bo to tak naprawdę będzie zawarte w umowie społecznej" - powiedział Ilnicki.

Dodał także, że strona społeczna będzie się domagać, aby pracownicy nie stracili ani na transformacji energetyki, ani na rządowym programie konsolidacji aktywów energetycznych. Obie te kwestie mają być elementem umowy społecznej.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Jest data podpisania umowy społecznej w sprawie transformacji energetyki i górnictwa

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA