Jest autostrada A1. Będą nowe miejsca pracy

Coraz więcej inwestorów ściąga do województwa śląskiego za sprawą ukończonej niedawno autostrady A1. Dla wielu gmin to szansa na rozwój. Mogą one liczyć na zmniejszenie skali bezrobocia oraz powiększenie budżetów lokalnych.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Jest autostrada A1. Będą nowe miejsca pracy

PODZIEL SIĘ


Autor: Joanna Oreł

6 cze 2014 6:27


W liczących ok. 10 tys. mieszkańców Gierałtowicach (powiat gliwicki) przy węźle autostrad A1 i A4 za 65 mln zł powstaje park biznesowo-przemysłowy. Z kolei sołectwo Stanowice w gminie Czerwonka-Leszczyny zaciera ręce i chce poszerzyć tereny inwestycyjne przy autostradzie A1. W Bytomiu władze miasta liczą na to, że Bytomska Strefa Aktywności Gospodarczej przyciągnie nowe firmy.

Według danych Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w miejscach, gdzie w latach 2007-2013 realizowane były inwestycje drogowe, dochody budżetów gmin z tytułu podatku PIT powiększyły się o ok. 3,3 punktów procentowych. Spadło także bezrobocie. Za sprawą budowy nowych dróg zatrudnienie na poziomie lokalnym zwiększyło się średnio o 2,6 proc.

Teraz oczy inwestorów zwróciły się w kierunku autostrady A1 w woj. śląskim, której ostatni odcinek otwarto pod koniec kwietnia. Potwierdziły się informacje, że w Czerwionce-Leszczynach przy autostradzie A1 na terenie między Bełkiem a Stanowicami swoją produkcję uruchomi Tenneco Automotive, która zajmuje się tłumikami do motocykli oraz samochodów.

– Do końca 2017 roku firma zadeklarowała nakłady inwestycyjne w wysokości ponad 153 mln zł na stworzenie minimum 280 miejsc pracy - mówi Piotr Sikora z podstrefy jastrzębsko-żorskiej Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, która znajduje się przy autostradzie A1 w powiecie rybnickim.

Tenneco uruchomi produkcję na 10 hektarach. Docelowo pracę ma tu znaleźć nawet 800 osób. Będzie to największy zakład pracy w gminie, gdzie liczba bezrobotnych sięga ok. 1300 osób.

– Prowadzimy również rozmowy z firmą z branży spożywczej, która chciałaby u nas uruchomić mroźnię - zdradza Grzegorz Wolnik, pełnomocnik ds. planowania, rozwoju i gospodarki w Czerwionce-Leszczynach. – Prawdopodobnie powstanie także duży serwis jednej z firm produkujących ciężarówki oraz baza logistyczna. Dzięki temu nie tylko spadnie bezrobocie, ale do budżetu gminy będą spływały wyższe odpisy podatkowe i zmniejszy się liczba wypłacanych zasiłków.

Inwestorzy interesują się również Sośnicą w powiecie gliwickim, gdzie przy węźle autostrad A1 i A4 rozbudowuje się Synergy Park. Do tej pory tereny w parku biznesowo-przemysłowym wykupiło 16 inwestorów. – Czterech z nich prowadzi już działalność, a kolejni planują ją rozpocząć w najbliższym czasie. Do końca roku zamierzamy pozyskać następnych czterech inwestorów – mówi Szymon Baranowski, specjalista ds. PR gliwickiego parku biznesowo-przemysłowego.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.