Jerzy Markowski, były wiceminister gospodarki: Polskie górnictwo "zwija się"

Niestety dla górnictwa, nie jest to sytuacja dramatyczna dla kraju, a jedynie dramatyczna dla Śląska, gdzie powstanie potężny wyłom na rynku pracy - mówi Jerzy Markowski, były wiceminister gospodarki.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Jerzy Markowski, były wiceminister gospodarki: Polskie górnictwo "zwija się"

PODZIEL SIĘ


Autor: WNP.pl (Jerzy Dudała)

wnp.pl

16 gru 2014 10:35


Jaki scenariusz rozwoju wydarzeń przewiduje pan dla Kompanii Węglowej i całego górnictwa ulokowanego na Śląsku?

Jerzy Markowski, były wiceminister gospodarki: - Nowy prezes Kompanii Węglowej, pan Krzysztof Sędzikowski, musi się wpisać ze swoim scenariuszem w generalia, które będą wynikały z programu, który niebawem ma przedstawić Wojciech Kowalczyk, pełnomocnik rządu do spraw restrukturyzacji górnictwa.

Czytaj też: Górnictwo jest jak tykająca bomba społeczna. Tylko czekać, aż wybuchnie

Trudno bowiem zakładać, że ich propozycje mogą być rozbieżne, skoro potencjalny sukces Kompanii Węglowej w 50 proc. zależy od wsparcia właściciela.

Pozostałe 50 procent to jest wykazanie się inicjatywą, o którą o tyle trudno, że inicjatywa ta musi się opierać na generalnym założeniu, iż są pieniądze.

Margines poruszania się bez pieniędzy jest bardzo ograniczony, bowiem tak naprawdę to polskie górnictwo niestety dryfuje w kierunku przewidzianym przez prof. Leszka Balcerowicza. A mianowicie w kierunku likwidacji wszystkiego, co jest nieefektywne - z pełną świadomością całkowitego zwijania się górnictwa w Polsce.

Brzmi to bardzo poważnie...

- Polityka wobec górnictwa, której jesteśmy świadkami, jest polityką pasywną. Niestety dla górnictwa - nie jest to sytuacja dramatyczna dla kraju, a jedynie dramatyczna dla Śląska, gdzie powstanie potężny wyłom na rynku pracy.

Czytaj też: Chojnacki: Za górnictwo powinien odpowiadać ktoś, kto się na nim zna

W tym kontekście symptomatyczna jest informacja o zainteresowaniu się Jastrzębskiej Spółki Węglowej górnictwem w Indiach. Oddaje ona generalną tendencję w odniesieniu do górnictwa.

Fakty makrogospodarcze są takie, że Unia Europejska, w której ponoć wiodącą rolę sprawują teraz Polacy, lansuje filozofię dekarbonizacji. Jest to polityka eliminacji - zwłaszcza eliminacji górnictwa węgla kamiennego.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.