Jedno miejsce pracy w górnictwie generuje cztery kolejne w jego otoczeniu

- Ilość robót górniczych co pół roku zmniejsza się o połowę. Jeśli ta tendencja się utrzyma, nie będziemy mieli czego wydobywać - podkreśla Jerzy Markowski, były wiceminister gospodarki. A górnictwo to nie tylko kopalnie, to również wiele miejsc pracy w jego otoczeniu.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Jedno miejsce pracy w górnictwie generuje cztery kolejne w jego otoczeniu

PODZIEL SIĘ


Autor: WNP.pl

wnp.pl

30 wrz 2015 8:49


Polskie górnictwo się zwija. Najbardziej dramatyczna jest informacja, że o prawie 50 proc. zmniejszają się co pół roku ilości wykonywanych górniczych robót udostępniających nowe partie złóż. 

- Każdy górnik rozumie, że jeżeli ta tendencja się utrzyma, to nie będziemy mieli czego wydobywać i pozbawimy się nie tylko szansy na poprawę wyniku finansowego - podkreśla Jerzy Markowski, były wiceminister gospodarki.

W branży panuje minorowy nastrój. W spółkach węglowych na pierwszy plan wysuwa się walka o płynność, w Kompanii Węglowej starają się zabezpieczyć środki na wypłaty dla załogi. Generalnie - nastroje są podłe. Strata górnictwa za rok 2015 może przekroczyć 3 mld zł.

Jerzy Markowski wskazuje, że w całym bilansie kosztów spółek węglowych największy udział mają koszty kopalń. A tam sytuacja jest taka, że brak środków na racjonalną działalność górniczą skutkuje rosnącymi kosztami na improwizację, pogrążając wynik finansowy kopalń. 

- To, że tak się dzieje wynika z niedoceniania przez kierownictwo resortu skarbu oraz władz spółek węglowych klasycznej pragmatyki górniczej, o której pojęcie mają najwyżej kierownictwa kopalń, kadra inżynieryjna, górnicy - zaznacza Jerzy Markowski.

Wskazuje też, gdyby nie pragmatyzm kadry i załóg w kopalniach, to sytuacja polskiego górnictwa byłaby jeszcze gorsza.

A górnictwo to nie tylko kopalnie, to także cała rzesza firm dostarczających kopalniom produkty i usługi. Przyjmuje się, że jedno miejsce pracy w górnictwie generuje cztery kolejne w jego otoczeniu.

Jak wskazuje Zygmunt Łukaszczyk, szef Euracoal i prezes Katowickiego Holdingu Węglowego - węgiel to tania energia i miejsca pracy. Szczególnie na Górnym Śląsku.

Cały artykuł czytaj tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.