×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Jak Strategia na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju wpłynie na rynek pracy?

• Ministerstwo Rozwoju opublikowało Strategię na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju (SOR).

• Resort chce uzupełnić lukę kadrową na rynku pracy poprzez aktywizację biernych zawodowo.

• SOR przewiduje również pomoc dla innowacyjnych spółek, m.in. poprzez wsparcie w edukacji kadr oraz uderzenie w umowy cywilnoprawne. Zakłada umożliwienie zrzeszania się w związki zawodowe zatrudnionych na nich osób.

Jak Strategia na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju wpłynie na rynek pracy?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA

Jednym z najważniejszych wyzwań dla rozwoju kraju są niekorzystne trendy demograficzne. Przyrost naturalny jest ujemny, aktywność zawodowa Polaków spada, a społeczeństwo starzeje się.

Jeżeli obecny trend nie zostanie powstrzymany, rok 2016 będzie początkiem ciągłego spadku liczby Polaków w wieku produkcyjnym.

Dziś żyje 7 mln osób w wieku przedprodukcyjnym (0–17 lat), za 20 lat będzie to 5,6 mln.

 

Skutki trendów demograficznych dodatkowo zaostrza emigracja. Według danych GUS w latach 2010–2014 liczba Polaków przebywających na emigracji powoli, ale systematycznie rosła. W 2014 r. liczba osób mieszkających za granicą powyżej 3 miesięcy wynosiła około 2,3 mln osób. Szacuje się, że tylko w 2013 r. z kraju wyjechało ok. 280 tys. osób – jest to czwarta co do wielkości liczba emigrantów w UE w roku 2013.

- W odpowiedzi na zdiagnozowane, negatywne skutki zmian demograficznych, konieczne jest przede wszystkim poszukiwanie zachęt do zmiany postaw wobec prokreacji, które prowadzić będą do poprawy współczynnika dzietności. Potrzebne do tego są lepsze warunki opieki i kształcenia dzieci, zapewnienie kompleksowej ochrony zdrowia prokreacyjnego (co spowoduje obniżenie liczby par bezdzietnych oraz poprawę trendów demograficznych), wsparcie opieki zdrowotnej nakierowanej również na osoby pracujące jaki i zagrożone utratą pracy z przyczyn zdrowotnych, zwiększenie dostępności do taniego mieszkalnictwa, efektywniejsze i bardziej elastyczne rozwiązania, pozwalające łączyć ambicje zawodowe z aspiracjami rodzinnymi i na podobnych zasadach – pracę w rolnictwie z pracą najemną poza tym sektorem – czytamy w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.

Demografia a rynek pracy

Prognozowany spadek liczby ludności wpłynie również na rynek pracy. Trendy demograficzne wymuszą zmianę strategii zatrudniania. Pracodawcy będą musieli sięgać po osoby mało aktywne zawodowo, czyli osoby młode oraz starsze, niepełnosprawne, kobiety. Wskaźniki zatrudnienia dla tych grup plasują się na bardzo niskim poziomie na tle średniej w UE.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Jak Strategia na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju wpłynie na rynek pracy?

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • j23 2017-02-24 18:08:09

    trzeba jeszcze wiecej produkowac 40 letnich emerytow uprzywilejowanych i przez 40 lat placic im emerytury a 60 latkow do roboty az zejda z tego swiata

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA