PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Inżynier w spódnicy to wciąż rzadkość? Powoli się to zmienia

W niedzielę, 23 czerwca 2019 r., obchodzimy Międzynarodowy Dzień Kobiet w Inżynierii. Czy panie maja powody do świętowania?

Inżynier w spódnicy to wciąż rzadkość? Powoli się to zmienia
Połączenie umiejętności technicznych z umiejętnościami tzw. miękkimi to kompetencje, z których osoby wykonujące zawód inżyniera 4.0 będą korzystać coraz częściej w przyszłości. (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • Kobiety częściej wybierają kierunki inżynieryjne, choć nadal jest to obszar zdominowany przez mężczyzn.
  • Jak twierdzą eksperci, firmy chętnie zatrudniają kobiety, ewentualnych barier należy szukać po stronie pań.
  • Kobiety m.in. mniej chętnie niż mężczyźni decydują się na pracę poza miejscem stałego zamieszkania.

Z raportu „Kobiety w „męskich” zawodach” przeprowadzonego przez DELab UW na zlecenie Fundacji Przedsiębiorczości Kobiet wynika, że 10 proc. studentek usłyszało, że „studia techniczne nie są dla kobiet”.

Z kolei z badania Fundacji Edukacyjnej Perspektywy „Kobiety na Politechnikach 2019” wynika, że w roku akademickim 2018/19 kobiety stanowią 36 proc. wszystkich studentów uczelni technicznych. Niestety na wielu kierunkach prowadzonych przez wyższe szkoły techniczne kobiet jest nadal bardzo mało. Jako przykłady podają elektronikę (kobiety to 6,7 proc. wszystkich studentów tego kierunku), automatykę i robotykę (9,1 proc.) i mechatronikę (9,5 proc.).

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Kierunki prowadzone w wyższych szkołach technicznych, na których odsetek studentek w ogólnej liczbie studiujących w roku akademickim 2018/19 jest mniejszy niż 20 proc.

Z kolei najwięcej pań studiuje na biotechnologii (76,8 proc. wszystkich studentów), architekturze (71,4 proc.) i technologii chemicznej (69,6 proc.).

Kierunki prowadzone w wyższych szkołach technicznych, na których odsetek studentek w ogólnej liczbie studiujących w roku akademickim 2018/19 jest większy niż 50 proc.

 

Między 20 a 50 proc. znajdują się kierunki: energetyka, górnictwo i geologia, transport, budownictwo, zarządzanie i inżynieria produkcji, logistyka, inżynieria środowiska oraz inżynieria materiałowa.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Inżynier w spódnicy to wciąż rzadkość? Powoli się to zmienia

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA