- Udział kobiet w branżach technicznych z roku na rok rośnie.
- Po kobiety sięgają firmy z branży budowlanej czy z obszaru logistyki i produkcji.
- Wzrasta także liczba studentek na uczelniach technicznych - stanowią ok. 37 proc. ogółu studentów w tym obszarze.
- Również firmy aktywnie promują zatrudnianie kobiet.
- Więcej o sytuacji na rynku pracy inżynierów będziemy rozmawiać podczas konferencji Nowy Przemysł Expo w Katowicach.
Sytuacja na rynku pracy zmienia się i udział kobiet w branżach technicznych z roku na rok rośnie. Początkowo zwiększyło się zatrudnienie kobiet w budownictwie, szczególnie w działach projektowych na stanowiskach inżynier i projektant, gdzie duże znaczenie mają dokładność i skrupulatność. W dalszej kolejności różnorodność struktury docenili pracodawcy z obszaru logistyki i firm produkcyjnych.
- Obecnie coraz częściej kobiety są rekrutowane na stanowiska kierowników budowy czy też dyrektorów oddziałów. Nie jest im straszna praca w delegacji ani praca z pracownikami fizycznymi. W efekcie stereotypowe obawy, że kobieta nie poradzi sobie w środowisku technicznym, upadają z roku na rok. Międzynarodowe korporacje wprowadzają odgórne zasady określające procentowy udział kobiet w danej rekrutacji na stanowiska inżynierskie, jak również minimalny próg zatrudnionych kobiet. Nie jest to jedynie działanie wizerunkowe, ponieważ już dawno dostrzeżono pozytywny wpływ na wyniki zespołów mieszanych oraz tych zarządzanych właśnie przez kobiety – komentuje Fabian Pietras, logistics and construction manager w firmie rekrutacyjnej Antal.
Kobiety na politechnikach
Z raportu „Kobiety na politechnikach 2018” opublikowanego przez Fundację Edukacyjną Perspektywy wynika, że od roku akademickiego 2013/2014 obserwujemy spadek bezwzględnej liczby studentek na uczelniach technicznych, co jest związane z ogólnym trendem spadku liczby studentów. Jednocześnie na stałym poziomie (około 37 proc.) utrzymuje się procentowy udział kobiet wśród studentów wyższych szkół technicznych.
Źródło: Raport „Kobiety na politechnikach 2018”
Jeśli chodzi o liczbę studentek na kierunkach technicznych, to Polska wypada całkiem dobrze na tle Europy. W listopadzie 2017 roku Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) opublikowała kolejny raport „Nauka, technologia i przemysł”. Wynika z niego, że w krajach OECD średnio ok. 30 proc. absolwentów kierunków ścisłych i technicznych oraz ICT to kobiety. Natomiast w Polsce kobiety stanowią prawie 44 proc. absolwentów uczelni na kierunkach ścisłych, technicznych oraz technologii informacyjno-komunikacyjnych. To najwyższy wynik wśród krajów OECD, znacznie przewyższający średnią OECD. Tę przewagę uzyskujemy głównie dzięki wysokiemu udziałowi kobiet wśród absolwentów kierunków ścisłych.
Firmy stawiają na kobiety
Zalety różnorodności wśród kadry inżynierskiej dostrzegają firmy. Przykładowo Skanska próbuje obalić stereotypy o branży dewelopersko-budowlanej jako środowisku stereotypowo męskim poprzez przeciwdziałanie dyskryminacji kobiet w zawodach technicznych. Co czwarty inżynier w firmie to kobieta. Spółka zachęca także studentki do udziału m.in. w Programie Praktyk Letnich Skanska.
Również Siemens stworzył program szkoleniowy „Inżynierki 4.0” skierowany do studentek uczelni technicznych. W ramach tego projektu członkowie zarządu oraz eksperci branżowi poprowadzą specjalistyczne warsztaty.
- Siemens widzi potrzebę wsparcia przez firmy technologiczne kobiecych karier w zawodach inżynieryjnych. Polska gospodarka, podobnie jak gospodarka europejska, coraz szybciej rozwija się technologicznie, co oznacza także większe zapotrzebowanie w zawodach związanych z produkcją i jej zapleczem inżynierskim. Studentki wyposażone w kompetencje w obszarze m.in. Industry 4.0 łatwiej znajdą zatrudnienie i w lepszy sposób dostosują się do potrzeb rynku pracy – mówi Cezary Mychlewicz, dyrektor ds. marketingu branż przemysłowych w Siemens.
Projekt „Inżynierki 4.0” wpisuje się w inicjatywę Siemens „Potencjał kobiet dla branży technologicznej” mającą na celu wsparcie przez firmy technologiczne kobiecych karier w zawodach inżynieryjnych.
Z kolei firma Hitachi Information Control Systems Europe (HICSE) włączyła się kampanię „Kobiety w Inżynierii”, która ma na celu zwiększenie świadomości dysproporcji pomiędzy liczbą mężczyzn i kobiet w inżynierii. W ramach akcji w tym roku zorganizowano Międzynarodowy Dzień Kobiet - Inżynierów.
W tym roku także Amazon zapraszał kobiety-inżynierów do współpracy. Zorganizował dla nich spotkanie oraz wycieczkę po Centrum Logistyki E-Commerce. Koleżanki „po fachu” - Maria Cubas Olivares, senior maintenance engineer oraz Vanessa Miles, IT manager opowiedziały o karierze w Amazon, a także zaprezentowały nowoczesne technologie na co dzień wykorzystywane w spółce.
O sytuacji na rynku pracy inżynierów, a także edukacji technicznej i inżynierskiej będziemy rozmawiać podczas wydarzenia biznesowego dla kadry zarządzającej, specjalistów oraz firm przemysłowych i współpracujących z przemysłem - Nowy Przemysł Expo w Katowicach (26-28 września 2018 r.). Szczegóły znajdziecie w agendzie.
Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

KOMENTARZE (5)