PARTNERZY PORTALU

Inżynier w spódnicy. Firmy dostrzegły potencjał kobiet

Firmy z branż technicznych coraz częściej dostrzegają potencjał kobiet-inżynierów.  Szczególnie jest to zauważalne w branży budowlanej, logistycznej czy produkcyjnej.

Inżynier w spódnicy. Firmy dostrzegły potencjał kobiet
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
 • Udział kobiet w branżach technicznych z roku na rok rośnie.
 • Po kobiety sięgają firmy z branży budowlanej czy z obszaru logistyki i produkcji.
 • Wzrasta także liczba studentek na uczelniach technicznych - stanowią ok. 37 proc. ogółu studentów w tym obszarze.
 • Również firmy aktywnie promują zatrudnianie kobiet.
 • Więcej o sytuacji na rynku pracy inżynierów będziemy rozmawiać podczas konferencji Nowy Przemysł Expo w Katowicach.

Sytuacja na rynku pracy zmienia się i udział kobiet w branżach technicznych z roku na rok rośnie. Początkowo zwiększyło się zatrudnienie kobiet w budownictwie, szczególnie w działach projektowych na stanowiskach inżynier i projektant, gdzie duże znaczenie mają dokładność i skrupulatność. W dalszej kolejności różnorodność struktury docenili pracodawcy z obszaru logistyki i firm produkcyjnych.

- Obecnie coraz częściej kobiety są rekrutowane na stanowiska kierowników budowy czy też dyrektorów oddziałów. Nie jest im straszna praca w delegacji ani praca z pracownikami fizycznymi. W efekcie stereotypowe obawy, że kobieta nie poradzi sobie w środowisku technicznym, upadają z roku na rok. Międzynarodowe korporacje wprowadzają odgórne zasady określające procentowy udział kobiet w danej rekrutacji na stanowiska inżynierskie, jak również minimalny próg zatrudnionych kobiet. Nie jest to jedynie działanie wizerunkowe, ponieważ już dawno dostrzeżono pozytywny wpływ na wyniki zespołów mieszanych oraz tych zarządzanych właśnie przez kobiety – komentuje Fabian Pietras, logistics and construction manager w firmie rekrutacyjnej Antal.

Kobiety na politechnikach

Z raportu „Kobiety na politechnikach 2018” opublikowanego przez Fundację Edukacyjną Perspektywy wynika, że od roku akademickiego 2013/2014 obserwujemy spadek bezwzględnej liczby studentek na uczelniach technicznych, co jest związane z ogólnym trendem spadku liczby studentów. Jednocześnie na stałym poziomie (około 37 proc.) utrzymuje się procentowy udział kobiet wśród studentów wyższych szkół technicznych.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (5)

Do artykułu: Inżynier w spódnicy. Firmy dostrzegły potencjał kobiet

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Pani Inżynier 2018-09-22 09:40:58

  Inzynierki śmieszne. Skąd te głupie nazwy od kobiet? Ginekolozka psycholożka....Lepiej Pani ginekolog Pani Inzynier Pani psycholog lepiej brzmi z rangą szacunkiem . A tu jakieś zdrobnienia od dzieci. Adwokat i Pani Adwokat. Super

 • lady magister 2018-08-13 12:28:42

  Panie inżynierki magisterki, a nawet doktorki habilitantki zawsze musiały udowadniać swoim męskim odpowiednikom, że nie sągorsze

 • brajaken 2018-08-13 11:41:20

  caly czas wszyscy narzekacie na smog. a teraz przez trumpa paliwa beda po 5 zeta

 • Jubel1 2018-08-13 11:23:34

  widzieliscie czy sie rozni shell od naszych polskich stacji? podnosza ceny jak zydzi. polskie stacje bronia przed podwyzkami

 • grzecznie proszący 2018-08-13 11:15:59

  Grzecznie proszę, żeby panienki inzynierki budujące mosty, drogi, a może nawet promy kosmiczne, nie zapominały posolić kartofelków, bo niesolone kartofelki niesmaczne są.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA