PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Inżynier coraz częściej jest kobietą

  • jk
  • 23 cze 2022 20:00

Inżynier jako zawód męski to już stereotyp odległy od rzeczywistości. W Polsce liczba kobiet inżynierów cały czas rośnie. Dziś mogą świętować - 23 czerwca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Kobiet w Inżynierii.

Inżynier coraz częściej jest kobietą
Z badań Bergman Engineering wynika, że zatrudnienie kobiet na stanowiskach inżynierskich w największych przedsiębiorstwach w Polsce wynosi już 15-16 proc. (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • Święto kobiet inżynierów to zainicjowana w 2016 roku międzynarodowa kampania społeczna zorganizowana pod patronatem UNESCO, która ma uzmysłowić, jak duże znaczenie w – uchodzących za typowo męskie – specjalnościach inżynieryjnych odgrywają kobiety.
  • Inżynieria to branża, w której liczebnie dominują mężczyźni, jednak kobiet w informatyce i sektorze high-tech jest z roku na rok coraz więcej.
  • Na publicznych uczelniach technicznych udział kobiet wynosi 35 proc. – wynika z raportu "Kobiety na politechnikach", który przygotowały Fundacja Edukacyjna Perspektywy i Ośrodek Przetwarzania Informacji – Państwowy Instytut Badawczy (OPI PIB).

W okresie 2016-2021 liczba kobiet studiujących na kierunkach informatycznych wzrosła o 38 proc. – wynika z raportu "Kobiety na politechnikach", który przygotowały Fundacja Edukacyjna Perspektywy i Ośrodek Przetwarzania Informacji – Państwowy Instytut Badawczy (OPI PIB). Na publicznych uczelniach technicznych udział kobiet wynosi 35 proc.

– Studia na kierunkach nowo-technologicznych obejmują zarówno wytwarzanie technologii, jak i zaawansowaną analizę danych. W okresie 2016-2021 proporcja kobiet wśród studentów takich kierunków nie zmieniła się i wynosi 16 proc. – czytamy w raporcie. Jednak dodano, że w okresie 2016-2021 liczba kobiet studiujących na kierunkach informatycznych wzrosła o 38 proc., a liczba mężczyzn – o 22 proc.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Czytaj też: Pięciocyfrowe zarobki w tej branży to niemal norma. A miejsc pracy przybywa

Z kolei według danych Eurostatu w Polsce mamy najwyższy spośród dużych krajów Europy odsetek kobiet wśród naukowców i inżynierów (49 proc.). Więcej od nas mają jedynie małe kraje, takie jak Litwa, Łotwa czy Irlandia. Z kolei mniej specjalistek mają np. Wielka Brytania (40 proc.) i Niemcy (zaledwie 29 proc.).

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Inżynier coraz częściej jest kobietą

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA