Inwestor o Polsce? Nawet w Chinach wiedzą: tania ziemia i "ponadprzeciętnie tanie kadry techniczne"

- Ponadprzeciętnie tanie kadry techniczne kierują w stronę Polski wzrok wielu firm, które chętnie widziałyby tu swoje fabryki. Oprócz niskich kosztów pracy jest tu również relatywnie tania ziemia oraz logistyka umożliwiająca otwarcie się w kierunku Europy Wschodniej – mówi PulsHR.pl Vincent Rotger, dyrektor generalny firmy Haier w regionie północnej i środkowej Europy.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Inwestor o Polsce? Nawet w Chinach wiedzą: tania ziemia i "ponadprzeciętnie tanie kadry techniczne"

PODZIEL SIĘ


Autor: Jolanta Miśków

11 sie 2016 6:33


Jak duży jest zespół pracowników grupy Haier w Europie oraz w Polsce? Czy firma ma plany zwiększenia zatrudnienia w najbliższym czasie?

Vincent Rotger, dyrektor generalny firmy Haier w regionie północnej i środkowej Europy: – Grupa Haier na całym świecie zatrudnia ponad 70 tys. pracowników. W Europie znajduje się osiem biur rozmieszczonych w Wielkiej Brytanii, Francji, Włoszech, Belgii, Hiszpanii, Niemczech, Polsce i Rosji oraz trzy fabryki – we Włoszech, w Niemczech i Rosji. W Polsce zatrudnionych jest 12 osób, które odpowiadają za funkcjonowanie marki na tym rynku i Ukrainie. Jeśli chodzi o plany zatrudnienia nowych osób, to są one wprost proporcjonalne do rozwoju marki i wraz z nią zespół będzie się sukcesywnie powiększał.

Haier chciał również otworzyć fabrykę w Polsce. Do tego jednak nie doszło. Co wynika z oceny jakiej wówczas dokonaliście?

– Polska posiada wiele ciekawych zalet, które mogą przemawiać na jej korzyść. Jest tutaj wielu zdolnych specjalistów, którzy są atrakcyjnym wabikiem, dla przyszłych inwestorów. Ponadprzeciętnie tanie kadry techniczne wciąż kierują w stronę Polski wzrok wielu firm, które chętnie widziałyby tu swoje fabryki. Oprócz niskich kosztów pracy jest tu również relatywnie tania ziemia oraz logistyka umożliwiająca otwarcie się w kierunku Europy Wschodniej. Te elementy są bardzo mocnymi stronami Polski, jednak z pewnością nie jedynymi. 

Jak wygląda sytuacja na rynku pracy w Europie jeśli chodzi o kadry w branży AGD? Kogo potrzebuje branża i czy znajduje te osoby na rynku?

– Najbardziej potrzebnymi pracownikami są obecnie młodzi inżynierowie odpowiedzialni za produkcję i wdrażanie nowych technologii. Ich pozyskanie to zadanie, które z czasem będzie coraz trudniejsze. Działy HR już teraz dostrzegają ten problem, stąd w ostatnim czasie możemy zaobserwować wzmożone zainteresowanie działaniami employer brandingowymi, które mają za zadanie uatrakcyjnić pracodawcę jako ciekawe miejsce do pracy i rozwoju kariery tych najbardziej zdolnych i kompetentnych jednostek. Oprócz tego rynek musi przedefiniować obecne metody zarządzania w taki sposób, aby wykształcić ambitnych pracowników, głodnych sukcesów i zwycięstw.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

2 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

PiotrLenarczyk 2016-10-06 07:56:02

Ale brednie - firmy nie potrzebują inżynierów - ot, co.

yxyx 2016-08-12 19:44:11

No i dlaczego nie wybudowali tej fabryki w Polsce ?