Grzegorz Piwowar, Bank Pekao: Widzimy wyraźną poprawę nastrojów wśród mikro i małych przedsiębiorców

- Od ubiegłego roku kondycja najmniejszych firm mierzona Ogólnym Wskaźnikiem Koniunktury Mikro i Małych Firm systematycznie wzrasta - wynika z V edycji badania kondycji polskich firm przeprowadzonego przez Bank Pekao.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Grzegorz Piwowar, Bank Pekao: Widzimy wyraźną poprawę nastrojów wśród mikro i małych przedsiębiorców

PODZIEL SIĘ


Autor: wnp.pl (KW)

wnp.pl

5 lut 2015 11:14


Wskaźnik ten osiągnął wartość 96,4 pkt. (wzrost o +3 punkty w stosunku do 2013 roku i o +7 punktów do roku 2012). To najwyższy poziom wskaźnika, który jest syntetyczną miarą nastrojów polskiego małego biznesu.

- Po raz kolejny widzimy wyraźną poprawę nastrojów wśród mikro i małych przedsiębiorców. Optymistyczna ocena perspektyw na 2015 rok, to dobry prognostyk dla gospodarki. Co istotne, lepsze nastroje są notowane we wszystkich badanych przez nas branżach oraz w każdym z województw. Cieszy również, że polskie małe firmy coraz lepiej radzą sobie na rynkach zagranicznych i rozwijają działalność eksportową - skomentował Grzegorz Piwowar, wiceprezes Banku Pekao.

Wskaźnik koniunktury osiągnął najwyższe wartości we wszystkich branżach: produkcyjnej, usługowej, handlowej i budowlanej. Najwyższe oceny za ubiegły rok wystawiły produkcja i budownictwo (99 pkt.), na kolejnym miejscu znalazła się branża usługowa (97 pkt.), a najniższą wartość wskaźnika odnotowano w handlu (93 pkt.).

Rok 2014 był bardzo dobry dla eksporterów. 13 proc. ankietowanych przedsiębiorstw (w tym 12 proc. mikro i 33 proc. małych firm) prowadziło w okresie ostatnich 12 miesięcy działalność eksportową. Dodatkowo, eksporterzy najwyżej w historii badania oceniali przychody z eksportu (104 pkt.).

Cały artykuł czytaj tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.