Grupa PSA: Zlikwidują nawet 1300 miejsc pracy. Przez nowy kodeks pracy

Grupa PSA planuje redukcję 1300 miejsc pracy w 2018 roku. Powodem mają być nowe przepisy wprowadzone przez prezydenta Emmanuela Macrona - poinformowała agencja Reutera.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Grupa PSA: Zlikwidują nawet 1300 miejsc pracy. Przez nowy kodeks pracy

PODZIEL SIĘ


Autor: aw/PAP

9 sty 2018 14:30


Informacje o planowanych zwolnieniach pochodzą od przedstawicieli Chrześcijańskiej Konfederacji Francuskich Pracowników (CFTC), która jest jednym z pięciu uznawanych za reprezentatywne związków zawodowych we Francji.

Francuski producent samochodów poinformował, że planowana jest również redukcja 250 miejsc pracy w fabryce Vauxhalla w miejscowości Ellesmere Port na północnym zachodzie Anglii. To kolejne zwolnienia w tej placówce po cięciach, które objęły 400 etatów w ubiegłym roku. Tym samym, wydajność fabryki ograniczy się do jednej zmiany.

Grupa PSA jest jedną z grupy kilkunastu firm, które zapowiedziały uwzględnienie nowego, elastycznego prawa pracy w swojej polityce zatrudnienia w najbliższym czasie.

Macron podpisał reformę kodeksu pracy we wrześniu 2017 roku. Ta reforma to jeden z jego priorytetów. "Zmiana kodeksu pracy ma przyczynić się do zwiększenia zatrudnienia i konkurencyjności Francji" - powiedział prezydent po podpisaniu dokumentu.

Reforma kodeksu pracy opiera się na pięciu dekretach. Ma uelastycznić warunki płacy i pracy zwłaszcza w małych i średnich przedsiębiorstwach, by skłonić właścicieli do zatrudniania nowych pracowników. Ogranicza odszkodowania za zwolnienia, skraca terminy na złożenie skarg do sądów pracy i dopuszcza negocjowanie warunków zatrudnienia w firmach do 50 pracowników bez udziału związków zawodowych.

Przez dekady kolejne prawicowe i lewicowe francuskie rządy próbowały zreformować prawo pracy, ale często pod naciskiem ulicznych protestów łagodziły wprowadzane zmiany.

Podobał się artykuł? Podziel się!
PSA

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

maciej.pi. 2018-01-09 22:20:02

To nie są dobre wieści. Chociaż jeśli chodzi o modele Opla to dobrze sie sprawdzają w trasie. Ostatnio w Panek wypożyczałem jeden z ich nowych modeli i byłem zadowolony z jazdy nim.