Grupa Kęty: Zakład na Ukrainie osłabia wyniki spółki?

Wyniki za pierwsze półrocze Grupy Kęty są satysfakcjonujące, jednak problemem jest zakład na Ukrainie - powinien on pracować na trzy zmiany, a pracuje tylko na dwie.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Grupa Kęty: Zakład na Ukrainie osłabia wyniki spółki?

PODZIEL SIĘ


Autor: Newseria

22 sie 2014 12:07


Grupa Kęty poprawiła w I półroczu zysk netto niemal o 40 proc. w ujęciu rocznym. Mimo pogarszającej się sytuacji ekonomicznej i politycznej w otoczeniu Polski, Kęty zrewidowały w górę prognozy zysku za cały 2014 r. o ponad 30 proc. Kurs akcji pozostaje wciąż w trendzie wzrostowym, a priorytetem dla spółki są teraz rynki zagraniczne na czele ze Skandynawią i USA.

Czytaj też: Kolejki Ukraińców po pozwolenia na pobyt i pracę w Polsce

– Wyniki I półrocza wyglądają w końcu tak, jak byśmy sobie tego życzyli. Nareszcie jest półrocze, w którym wszystkie zarządzane przez nas biznesy, wykazały odpowiednie wzrosty i wyniki, które nas satysfakcjonują – mówi agencji informacyjnej Newseria Inwestor Dariusz Mańko, prezes Grupy Kęty.

W pierwszym półroczu Grupa Kęty zwiększyła skonsolidowany zysk netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej o 39,5 proc. rok do roku w ujęciu w zł, z kolei skonsolidowane przychody ze sprzedaży wzrosły o 19,3 proc. w porównaniu z pierwszą połową 2013 r. Najważniejszym negatywnym czynnikiem w pierwszym półroczu 2014 r. była zapaść gospodarcza i trwająca wojna na Ukrainie, która spowodowała skurczenie się popytu na wyroby aluminiowe.

Ta sytuacja wpłynęła o tyle negatywnie, że w strategii zakład na Ukrainie powinien pracować na trzy zmiany i to już od jakiegoś czasu, a w tej chwili pracuje na dwie zmiany. To na pewno jest słaby rynek, jeżeli chodzi o sprzedaż, dlatego Ukraina nie pomogła i nie pomaga nam w realizacji tej strategii – wskazuje Mańko.

Mimo tych trudności Grupa Kęty pozytywnie zaskoczyła rynek, podnosząc prognozy zysku za 2014 r. o 34 proc. (z 126,5 mln zł do 170 mln zł). Prognoza zysku EBITDA została podniesiona z 250,5 mln zł do 305 mln zł, z kolei zysku operacyjnego z 166,6 mln zł do 225 mln zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.