PARTNERZY PORTALU

Branża produkcyjna, rekrutacja: Górny Śląsk (Katowice) kontra Dolny Śląsk (Wrocław). Gdzie, jakie oczekiwania?

Dla pracowników produkcyjnych na Górnym Śląsku najważniejsze są wynagrodzenia. Na Dolnym Śląsku pracownicy najbardziej cenią sobie za to szkolenia i rozwój. W Katowicach od szefa oczekuje się wsparcia, a we Wrocławiu sprawiedliwości. Co jeszcze różni pracowników branży w obu regionach?

Branża produkcyjna, rekrutacja: Górny Śląsk (Katowice) kontra Dolny Śląsk (Wrocław). Gdzie, jakie oczekiwania?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA

Choć branża produkcyjna ulokowana na Górnym Śląsku znacznie wyprzedza pod względem liczby miejsc pracy Dolny Śląsk (ponad 300 tys. stanowisk w aglomeracji katowickiej wobec 180 tys. we Wrocławiu i okolicach – według danych GUS) wyzwania, przed którymi stają pracodawcy, są takie same – potrzebują nowych osób do pracy i nieustannie zmagają się z dużą rotacją.

– Firmy najczęściej poszukują pracowników produkcyjnych, operatorów maszyn, ale też utrzymania ruchu – elektryków, automatyków, mechaników – mówi Agnieszka Kolenda, menedżer regionalny w firmie Hays Poland. Jak podkreśla, niezależnie od regionu rynek sprzyja pracownikom.

– W  obydwu aglomeracjach widać dużo większe trudności ze znalezieniem pracowników produkcji. Dlatego to jest moment, w którym o pracownika trzeba zadbać. Warto poznać nie tylko jego oczekiwania, ale i kandydatów do pracy – podkreśla Kolenda. A te - co ciekawe - są już w obu regionach inne.

W Katowicach liczy się kasa

Jak wynika z badania „Sektor produkcyjny. Kapitał ludzki na Śląsku”, przeprowadzonego przez firmę Hays Poland, przy wyborze pracodawcy pracownicy sektora produkcyjnego oraz studenci w Katowicach najczęściej kierują się oferowanym systemem wynagrodzeń (odpowiedziało tak zarówno 71 proc. pracujących respondentów badania, jak i studentów).

Determinanty wyboru pracodawcy wskazane przez studentów z Katowic.
Determinanty wyboru pracodawcy wskazane przez studentów z Katowic.

We Wrocławiu z kolei – jak wynika z badania "Sektor produkcyjny. Kapitał ludzki we Wrocławiu" – studenci najbardziej cenią sobie szkolenia i możliwości rozwoju (73 proc. wskazań respondentów), natomiast wynagrodzenia i benefity stawiają na drugim miejscu (64 proc.). Zależy im również na tym, aby pracować na stanowisku zgodnym z posiadanymi przez nich kompetencjami.

Determinanty wyboru pracodawcy wskazane przez studentów z Wrocławia.
Determinanty wyboru pracodawcy wskazane przez studentów z Wrocławia.

Benefity – ale jakie?

Niemniej jednak wynagrodzenia i benefity odgrywają ważną rolę w obu regionach. Warto się zatem przyjrzeć, czego dokładnie oczekują pracownicy. Ci zatrudnieni w produkcji na Górnym Śląsku, najbardziej cenią sobie prywatną opiekę medyczną, a w dalszej kolejności dodatkowe wynagrodzenie uzależnione od wyników, które z kolei najbardziej cenią sobie pracownicy produkcji z Wrocławia i okolic.

Oto najbardziej cenione benefity przez pracowników produkcji na Górbym Śląsku.
Oto najbardziej cenione benefity przez pracowników produkcji na Górbym Śląsku.
Z kolei tylko 15 proc. respondentów z Wrocławia wskazało prywatną opiekę medyczną jako oczekiwany benefit. Bardziej zależy im na karcie przedpłaconej czy dofinansowaniu napojów z automatów, które są w firmie.

Jeśli chodzi o młodych, wśród benefitów na pierwszym miejscu stawiają elastyczny czas pracy. Tak odpowiedziało 58 proc. respondentów we Wrocławiu i 41 proc. w Katowicach. Na drugim miejscu pojawiło się dofinansowanie studiów i szkoleń wewnętrznych (40 proc. wskazań badanych z Górnego Śląska).

– Tego rodzaju hierarchia ważności wśród studentów oddaje ich specyficzne podejście do kariery, które charakteryzuje się nastawieniem na łączenie życia zawodowego z ciągłym rozwojem, czemu sprzyja elastyczność pracy i dodatkowe finansowanie edukacji – komentuje Kolenda.

– Oczywiście nie każde stanowisko w sektorze produkcyjnym na taką elastyczność pozwala, ale wydaje mi się, że respondenci mieli tu też na myśli pewną wrażliwość na potrzeby pogodzenia życia prywatnego z zawodowym i możliwością np. takiego zorganizowania dnia pracy, aby móc przykładowo – skoro jesteśmy w okolicach świąt – udać się na Jasełka do dziecka do przedszkola – wyjaśnia.

Idealny przełożony

Respondenci obu badań wskazali również, jaki w ich ocenie powinien być szef. Nie bez powodu mówi się przecież, że pracownicy przychodzą do firmy, a odchodzą od menedżerów, dlatego atrakcyjność pracodawcy zależy również od kompetencji oraz cech charakteru przełożonych.

We Wrocławiu pracownicy oczekują ze strony szefa przede wszystkim sprawiedliwego traktowania. Ponadto ich przełożony powinien być zorganizowany i posiadać dużą wiedzę.

Profil idealnego przełożonego wg pracowników z Wrocławia.
Profil idealnego przełożonego wg pracowników z Wrocławia.
Natomiast na Górnym Śląsku pracownicy najbardziej oczekują wsparcia ze strony przełożonego ( w przeciwieństwie do pracowników z Wrocławia).

Cechy idealnego szefa według pracowników z Katowic.
Cechy idealnego szefa według pracowników z Katowic.
A jakie są oczekiwania pracodawców?

Przy rekrutacji kandydatów, pracodawcy z branży produkcyjnej w województwie dolnośląskim najczęściej zwracają uwagę na odpowiedni poziom wiedzy i doświadczenia. W drugiej kolejności, ważne są dla nich umiejętności miękkie oraz odpowiednia postawa − zaangażowanie oraz gotowość do nauki. Niektórzy pracodawcy jako ważną umiejętność wskazują również znajomość języków obcych.

Doświadczenie pracy na zbliżonym stanowisku to zaś w oczach pracodawcy z Górnego Śląska największy atut kandydata starającego się o pracę przy produkcji. Ponadto ceni on sobie odpowiednią postawę, tj. lojalność i chęć do pracy.

Najpopularniejsze sposoby rekrutacji

Pracodawcy z Górnego Śląska najczęściej szukają pracowników, umieszczając ogłoszenia na portalach pracy – to najpopularniejsza i najlepiej oceniana przez pracodawców metoda rekrutacji (średnia ocena: 4,75 w skali). Na drugim miejscu pod względem popularności i na trzecim pod względem oceny (4,5) jest korzystanie z usług agencji rekrutacyjnych, wykorzystywane przez około 80 proc. firm. Dobrze funkcjonującym (ocena 4,6) i popularnym narzędziem są także wewnętrzne programy referencyjne.

– Od dłuższego czasu w naszej firmie funkcjonuje program „Podaj dalej”, polegający na tym, że nasi pracownicy polecają do pracy swoich znajomych. Jeśli dana osoba się sprawdzi i zostanie zatrudniona, otrzymują za takie polecenie gratyfikację – mówi Ewa Cieślik, dyrektor zarządzająca działem HR w Nexteer Automotive.

Sposoby poszukiwania pracowników produkcyjnych na Górnym Śląsku.
Sposoby poszukiwania pracowników produkcyjnych na Górnym Śląsku.
We Wrocławiu pracodawcy w tym samym stopniu stawiają zarówno na współpracę z agencjami rekrutacyjnymi, jak i umieszczanie ogłoszeń o pracę na portalach pracy. Jednak o wiele rzadziej podejmują współpracę z urzędami pracy.

Okazuje się, że media społecznościowe nie są jeszcze doceniane przez branżę produkcyjną, co potwierdza również badanie "Media społecznościowe w rekrutacji" przeprowadzone przez
firmę LLH DBM Polska.

– Według naszych badań, najmniej obecna w social media jest branża produkcyjna, która deklaruje, iż najrzadziej rekrutuje za ich pomocą. Powodem może być założenie o małej efektywności tego rozwiązania w przypadku pracowników produkcyjnych – wyjaśnia Magdalena Tyburcy, starszy konsultant ds. rynku pracy w LLH DBM Polska.

To może być błąd. Popularność portali typu LinkedIn czy GoldenLine stale rośnie i coraz więcej osób, o różnych profesjach i stanowiskach, zakłada tam swoje profile. W niedługim czasie może się okazać, że to niedoceniane źródło kandydatów w branży produkcyjnej stanie się kopalnią rąk do pracy.

*Badanie "Sektor produkcyjny. Kapitał ludzki na Śląsku" zostało przeprowadzone przez firmę Hays Poland oraz Urząd Miasta Katowice w I połowie 2015 r. Na pytania ankietowe odpowiedziało 656 osób studiujących i pracujących. Badanie "Sektor produkcyjny. Kapitał ludzki we Wrocławiu" również zostało przeprowadzone w pierwszej połowie roku, we współpracy z Agencją Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Branża produkcyjna, rekrutacja: Górny Śląsk (Katowice) kontra Dolny Śląsk (Wrocław). Gdzie, jakie oczekiwania?

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA