PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Górnicze spółki na kadrowej karuzeli prezesów

Trudne kopalnie i konieczność spłaty zobowiązań - Kompania Węglowa od samego początku swego funkcjonowania miała ciężko. 1 maja 2016 roku oznaczał start Polskiej Grupy Górniczej oraz symboliczny koniec Kompanii Węglowej, którą zarządzały całe tabuny prezesów.

Górnicze spółki na kadrowej karuzeli prezesów
Joanna Strzelec-Łobodzińska kierowała KW w latach 2011-2013 (fot.arch. PTWP)
REKLAMA

Już mało kto spoza górnictwa pewnie pamięta, że Kompania Węglowa rozpoczęła swą działalność 1 lutego 2003 roku. W jej skład weszły wtedy 23 kopalnie i zakłady górnicze.

Na początku funkcjonowania - 1 lutego 2003 roku - w Kompanii pracowało 85 tys. osób. Z tego w kopalniach oraz w centrali spółki zatrudnionych było 82,8 tys. pracowników, natomiast 2,2 tys. osób pracowało w zakładach specjalistycznych. Obecnie w następczyni Kompanii Węglowej, czyli Polskiej Grupie Górniczej, powiększonej o kopalnie Katowickiego Holdingu Węglowego, zatrudnionych jest 43 tys. 300 osób. To także istny górniczy moloch.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Kompanią Węglową kierowało wielu prezesów.

W gronie byłych szefów Kompanii wymienia się następujące osoby: Andrzej Karbownik, Jarosław Klima (gdy nominowano bankowca Klimę na szefa KW zaznaczano, że w większym stopniu trzeba szukać pieniędzy niż węgla), Maksymilian Klank (do dziś przez wielu uznawany za najlepszego szefa KW i wybitnego fachowca od górnictwa), Grzegorz Pawłaszek, Mirosław Kugiel. A w mniej odległych czasach Jacek Korski, p.o. (2010-2011), Joanna Strzelec-Łobodzińska (2011-2013; premier Donald Tusk odwołał z dniem 23 maja 2011 r. Joannę Strzelec-Łobodzińską ze stanowiska podsekretarza stanu w Ministerstwie Gospodarki, a później została ona prezesem Kompanii Węglowej), Marek Uszko, p.o. (2013-2014), czy Mirosław Taras (2014).

Cały artykuł czytaj na wnp.pl

 

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (3)

Do artykułu: Górnicze spółki na kadrowej karuzeli prezesów

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • lesław 2017-04-20 11:42:11

    grunt ze rogala z cudnym coś robią. Akurat cudny sie bardzo starał zeby holding funkcjonował samodzielnie jak najdłuzej. Nawet załatwił kase z przedpłat, dzieki czemu holding dostał kilka miesiecy oddechu.

  • grzesiek 2017-04-20 11:34:33

    niestety ale to kompania weglowa odpowiedzialna jest w duzej mierze za stan sektora jaki mamy teraz, nawet po stworzeniu pgg nie dało sie wszysstkiego odkręcić od razu. PGG funkcjonuje od roku i juz musi łączyc sie z khw zeby holding odratowac a wszystko z powodów błędów przesżłości

  • krzychu 2017-04-20 10:05:54

    kompania weglowa rozmieniała sie na drobne, kazdy kolejny prezes wprowadzał mniej zmian niz jego poprzednik

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA