Górnicy z kopalni Brzeszcze rozpoczyną pracę w kopalni Ziemowit

Ponad stu górników z kopalni Brzeszcze z początkiem października rozpoczyna pracę w kopalni Ziemowit w Lędzinach. Wcześniej do innych zakładów Kompanii Węglowej przeniesiono już części załogi kopalni Piekary. To element programu naprawczego tej górniczej spółki.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Górnicy z kopalni Brzeszcze rozpoczyną pracę w kopalni Ziemowit

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

1 paź 2013 13:22


"Do kopalni Ziemowit został oddelegowany jeden cały oddział wydobywczy z kopalni Brzeszcze - w sumie 102 osoby. Natomiast około 10 października do kopalni Piast w Bieruniu będzie oddelegowanych kolejnych 62 pracowników z oddziału robót przygotowawczych" - powiedział we wtorek rzecznik Kompanii Zbigniew Madej.

Rzecznik zaznaczył, że alokacja pracowników między kopalniami jest dobrowolna. Zapowiedział, że w najbliższych latach Kompania będzie częściej korzystać z możliwości przenoszenia górników między poszczególnymi zakładami, aby wykorzystanie załogi było najbardziej racjonalne i efektywne.

Czytaj też: Będzie alokacja pracowników z kopalń Piekary i Brzeszcze

W sierpniu podobna operacja rozpoczęła się w kopalni Piekary. Pierwszych stu pracowników przeszło do kopalni Bobrek-Centrum w Bytomiu. We wrześniu pracę w innych zakładach rozpoczęło kolejnych 120 pracowników, z czego do oddziałów wydobywczych kopalni Bielszowice w Rudzie Śląskiej przeszło 98 górników, a pracę w zakładzie przeróbki mechanicznej węgla w kopalni Bobrek-Centrum otrzymały 22 osoby. W październiku kolejnych 87 pracowników z Piekar przechodzi do kopalń Pokój w Rudzie Śląskiej i Bobrek-Centrum w Bytomiu.

W maju tego roku przedstawiciele Kompanii zapowiedzieli wdrożenie programów naprawczych dla dwóch nierentownych kopalń: Piekary i Brzeszcze. Częścią tych działań jest właśnie alokacja, czyli przeniesienie części załogi do innych kopalń. Piekary i Brzeszcze to dwie spośród 15 kopalń Kompanii. Ich przychody nie pokrywają kosztów, stąd rosnące straty. Program naprawczy ma zmniejszyć koszty, czyli m.in. dostosować wielkość zatrudnienia i wydobycia do poziomu zapewniającego rentowną pracę.

Przedstawiciele Kompanii przyznają, że w razie potrzeby alokacja pracowników obejmie też inne zakłady. Nastąpi to w tych kopalniach, gdzie przemawiają za tym warunki górniczo-geologiczne, ekonomiczne, środowiskowe czy dotyczące kwestii bezpieczeństwa pracy.

W przygotowywanym obecnie programie restrukturyzacji Kompanii Węglowej do 2015 r. założono optymalne wykorzystanie zatrudnionych w spółce pracowników. W tym celu przewidziano ich alokację pomiędzy poszczególnymi kopalniami, a także restrukturyzację zatrudnienia w administracji. Związkowcy alarmowali wcześniej, że może to oznaczać zwolnienie nawet ok. 2 tys. pracowników powierzchni kopalń.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.