PARTNERZY PORTALU

Górnicy z Bełchatowa świętowali Barbórkę. Napisał do nich premier

  • Autor: PAP/JP
  • 2 gru 2022 16:57

Tradycyjna pobudka, msza święta w intencji górników, uroczysty przemarsz oraz okolicznościowa akademia złożyły się na centralne obchody Barbórki PGE GiEK w Bełchatowie. Listy do uczestników uroczystości skierowali m.in. premier Mateusz Morawiecki i marszałek Sejmu Elżbieta Witek.

Górnicy z Bełchatowa świętowali Barbórkę. Napisał do nich premier
Premier Mateusz Morawiecki (fot. PAP/Przemysław Piątkowski)
REKLAMA
  • Obchody Dnia Górnika w Bełchatowie, gdzie swoją centralę ma PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna (GiEK), rozpoczęły się w piątek występem orkiestry KWB Bełchatów, która o świcie obudziła mieszkańców miasta tradycyjną górniczą pobudką.
  • Następnie odprawiona została uroczysta msza św. w intencji górników i ich rodzin. Podczas eucharystii przekazano relikwie św. Barbary - patronki górników. Po zakończeniu eucharystii górnicy przemaszerowali ulicami miasta na akademię, na której m.in. odczytano listy od premiera Mateusza Morawieckiego, marszałek Sejmu Elżbiety Witek oraz wicepremiera, ministra aktywów państwowych Jacka Sasina.
  • Jestem przekonany, że proces trwającej transformacji energetycznej zostanie zrealizowany zgodnie z naszymi oczekiwaniami" - podkreślił Mateusz Morawiecki.

 

Szef rządu zwrócił uwagę, że tegoroczne święto górników obchodzone jest w okresie szczególnie burzliwym i pełnym niepewności na rynkach surowców energetycznych.

"Długofalowe konsekwencje pandemii COVID 19 i agresja Rosji na Ukrainę sprawiają, ze sektor wydobywczy mierzy się obecnie z niezwykle trudnymi wyzwaniami ekonomicznymi i technicznymi. Od tego, jak na nie odpowiemy zależeć będzie pomyślność Polski. Zdaję sobie sprawę, że przyszłość polskiego górnictwa węgla brunatnego, dziś będącego regionalnym liderem, dla wielu z was wiąże się z ogromem pytań związanych z jego przyszłym kształtem. Jestem przekonany, że proces trwającej transformacji energetycznej zostanie zrealizowany zgodnie z naszymi oczekiwaniami" - podkreślił Morawiecki.

Czytaj też: Ukraińcy są już w 40 proc. polskich firm. Sporo przedsiębiorstw chce im płacić więcej niż Polakom

Marszałek Witek zapewniła o swoim szacunku dla ludzkiego wysiłku i jego owoców, dla górniczego braterstwa rodzącego się wśród ludzi, którzy na co dzień ryzykują zdrowie i życie.

"Siła i piękno górniczej tradycji to również źródło wartości ważnych i aktualnych, mimo zmieniających się warunków społecznych i gospodarczych. Stanowi o integralności górniczego stanu, będąc zarazem fundamentem życiowych postaw, przekazywanych z pokolenia na pokolenie. To niezbywalna część polskiej kultury i tożsamości" - dodała.

Czytaj też: Nie można zwolnić pracownika za oglądanie meczu w godzinach pracy

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Górnicy z Bełchatowa świętowali Barbórkę. Napisał do nich premier

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA