Prawie 660 górników strajkujących w katowickiej kopalni Wujek w grudniu 1981 roku złożyło wnioski o dofinansowanie rachunków za gaz w ramach programu „Rachunek wdzięczności PGNiG”. Zainteresowanie akcją przedstawiciele spółki oceniają jako duże.

"Cieszę się, że akcja wzbudziła tak duże zainteresowanie. Oprócz górników do dofinansowania zakwalifikowano dotychczas także cztery wdowy po zmarłych bohaterach. Spośród złożonych wniosków aż 90 proc. pochodzi z Górnego Śląska, co oznacza, że bohaterowie tamtych lat wciąż mieszkają blisko miejsca tych dramatycznych, grudniowych wydarzeń" - powiedział, cytowany w komunikacie prasowym PGNiG, prezes spółki Piotr Woźniak.
W ramach zainicjowanego w czerwcu tego roku programu "Rachunek wdzięczności PGNiG" górnicy z Wujka i ich rodziny mogą otrzymać nawet do 900 zł wsparcia rocznie, co w praktyce oznacza, że w większości będą zwolnieni z płacenia rachunków za gaz.
Przedsięwzięcie realizuje Fundacja PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza we współpracy ze Śląskim Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach. Przedsięwzięcie zakłada realne wsparcie dla bohaterów polskiej historii w postaci dopłat do rachunków za gaz. Pomocą może zostać objętych nawet 3,5 tys. uczestników strajku sprzed blisko 37 lat.
Do programu może przystąpić każdy, kto wykaże, że pracował na stanowisku górniczym w katowickiej kopalni Wujek między 13 a 16 grudnia 1981 r. Trzeba też posiadać aktualną umowę kompleksową dostarczania paliwa gazowego zawartą z PGNiG Obrót Detaliczny.
Osoby zainteresowane uczestnictwem w programie mogą zgłosić się do dowolnego Biura Obsługi Klienta PGNiG Obrót Detaliczny, zadzwonić na numer contact center lub odwiedzić stronę internetową www.pgnig.pl/dla-domu/oferty-specjalne/rachunek-wdziecznosci. Dokumenty, potrzebne by przystąpić do programu, należy złożyć osobiście w Biurze Obsługi Klienta lub przesłać pocztą.
Jak mówił dyrektor Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności Robert Ciupa, akcja służy nie tylko uhonorowaniu górników poprzez zwolnienie z rachunków za gaz, ale także ma pomóc katowickiemu Centrum w bardziej szczegółowej dokumentacji wydarzeń z grudnia 1981 r. Chodzi o pozyskanie relacji i wspomnień osób, zgłaszających się do programu "Rachunek wdzięczności PGNiG" - Centrum przygotowało dla nich specjalną ankietę, którą wypełniło dotąd ok. 200 osób.


KOMENTARZE (0)