Górnicy JSW bedą pracować w soboty? Trwają negocjacje spółki ze związkowcami

Według Edwarda Szlęka JSW musi szukać możliwości zwiększania efektywności wydobycia, dlatego spółka chce wprowadzić sześciodniowy tydzień pracy. Obecnie trwają rozmowy ze związkowcami.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Górnicy JSW bedą pracować w soboty? Trwają negocjacje spółki ze związkowcami

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

20 lip 2015 18:05


Jastrzębska Spółka Węglowa chce uruchomić normalne wydobycie węgla z najlepszych ścian też w soboty. Ma to służyć wzrostowi przychodów firmy i lepszemu wykorzystaniu pracujących pod ziemią maszyn. Firma rozmawia o wynagradzaniu za pracę w soboty ze związkami.

O prowadzonych analizach związanych "z uruchomieniem wydobycia w soboty w najlepszych ścianach" poinformował w poniedziałkowym (20 lipca) komunikacie zarząd JSW. Firma oszacowała, że związany z tym ewentualnym rozwiązaniem wzrost wydobycia mógłby sięgnąć ok. 1,2 mln ton rocznie (tegoroczny plan wydobycia JSW zakłada ok. 16,4 mln ton).

Weekendy płatne według Kodeksu pracy

Kwestia wprowadzenia normalnie opłacanej pracy w soboty znalazła się m.in. w pierwszej wersji planu oszczędnościowego JSW - przedstawionej kilka miesięcy temu przez poprzedni zarząd spółki. Plan ten oprotestowały związki zawodowe, które następnie przeprowadziły w lutym br. burzliwy 17-dniowy strajk, zakończony m.in. rezygnacją prezesa Jarosława Zagórowskiego.

Czytaj też: Redukcje w JSW: Zatrudnienie zmniejszy się o 2,9 tys. osób

Jednym z punktów ówczesnego sporu był pierwotny zamiar zarządu, aby płacić pracownikom za pracę w soboty i niedziele zgodnie z Kodeksem pracy, a nie według korzystniejszych dla pracowników regulacji wewnętrznych.

Sześciodniowy tydzień pracy

W kończącym strajk porozumieniu strony zgodziły się co do potrzeby wprowadzenia sześciodniowego tygodnia pracy (przy pięciodniowym tygodniu dla pracowników). Uzgodniono wówczas powołanie zespołu roboczego, który do końca 2015 r. miałby wypracować zasady i czas wprowadzenia odpowiednich rozwiązań.

Czytaj też: Jastrzębska Spółka Węglowa, przywileje górnicze: ile dostają pracownicy kopalń?

Już krótko po objęciu sterów wiosną br. obecny prezes JSW Edward Szlęk sygnalizował, że firma musi szukać możliwości zwiększania efektywności wydobycia. Pytany wówczas o sześciodniowy tydzień pracy (przy pięciodniowym tygodniu dla załogi) prezes mówił, że pierwszoplanową sprawą jest wykorzystanie maszyn pod ziemią, a także efektywny czas pracy pracowników.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.