PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Górnictwo: Robot zastąpi górnika - science fiction czy nieodległa przyszłość?

- Robotyzacja to wciąż w górnictwie podziemnym przyszłość. Według mnie prawdopodobnie nieodległa, ale jednak przyszłość - mówi Artur Dyczko, pełnomocnik zarządu ds. technicznych Jastrzębskiej Spółki Węglowej.  Czy maszyny zajmą miejsce górników na dole? Czy może pod ziemią wciąż będą potrzebni ludzie tylko o innych kwalifikacjach?

Górnictwo: Robot zastąpi górnika - science fiction czy nieodległa przyszłość?
Adobe Stock
REKLAMA

Jednym z wniosków niedawnego Międzynarodowe Forum Górniczego, jakie odbywało się w Jastrzębskiej Spółce Węglowej było to, iż bez innowacji i nowoczesnych technologii nie ma mowy o rozwoju jakiejkolwiek branży. Czy automatyzacja, informatyzacja i robotyzacja następuje w tak tradycyjnej gałęzi przemysłu, jaką jest górnictwo?

Artur Dyczko, pełnomocnik zarządu ds. technicznych JSW: Oczywiście, że tak. Nowoczesne górnictwo, ze względu na wyjątkowo trudne i niebezpieczne warunki pracy, wprowadza coraz więcej systemów automatyzacji oraz zdalnej diagnostyki, służącej przede wszystkim podniesieniu bezpieczeństwa pracy, ale też zwiększeniu jej efektywności.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Automatyzacja, robotyzacja i przede wszystkim informatyzacja, która już dawno wkroczyła w życie codzienne górników z JSW , to nie przyszłość, a już dawno codzienna rzeczywistość.

Artur Dyczko, pełnomocnik zarządu ds. technicznych Jastrzębskiej Spółki Węglowej (fot.mat.pras.)
Artur Dyczko, pełnomocnik zarządu ds. technicznych Jastrzębskiej Spółki Węglowej (fot.mat.pras.)

W JSW przykładamy olbrzymi nacisk na bezpieczne i efektywne zarządzanie ruchem zakładów górniczym, które wymaga odpowiedniej organizacji pracy i uzyskiwania na bieżąco obiektywnych informacji o przebiegu procesu technologicznego i stanie bezpieczeństwa pracującej załogi. Pozyskiwanie takich informacji umożliwiają nam systemy monitorowania i wizualizacji charakteryzujące się tym, że wchodzące w skład tych systemów czujniki rozmieszczone w różnych miejscach wyrobisk pozwalają na kontrolowanie procesu technologicznego, a elementy wykonawcze pozwalają oddziaływać na jego przebieg.

Mówi się, że automatyzacja, której nie da się już zatrzymać, wywróci rynek pracy do góry nogami. Niektórzy przewidują, że aż 40 proc. zawodów może w ciągu najbliższych 25 lat zostać zastąpionych przez maszyny. Gdzie roboty, rozumiane szeroko jako nowoczesne technologie, nowoczesne maszyny, mogą zastąpić ludzi w górnictwie?

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Górnictwo: Robot zastąpi górnika - science fiction czy nieodległa przyszłość?

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Zeghar 2017-07-28 17:13:35

    Automatyzacja i informatyzacja tak. Robotyzacja - pieśń cholernie odległej przyszłości.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA