PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Górnictwo bez pracowników na dole to mrzonki

Choć w górnictwie postępuje informatyzacja i automatyzacja, to jednak na dole kopalń nie da się obejść bez ludzi. Przy zmaganiu się z siłami natury człowiek jest pod ziemią niezbędny. I to się szybko (nigdy?) nie zmieni.

Górnictwo bez pracowników na dole to mrzonki
Maszyny górnicze są coraz bardziej wyrafinowane i niezawodne (fot. mat.pras. Famur)
REKLAMA

Ostatnio coraz częściej mówi się o planowanym wdrażaniu w rodzimych kopalniach idei Przemysłu 4.0., według której poprzez technologie M2M (machine to machine) czy też IoT (Internet Rzeczy) przewiduje się zintegrowanie pracy maszyn, urządzeń, systemów IT oraz ludzi.

W zakresie zagrożeń naturalnych prowadzi się prace nad zastosowaniem metod uczenia maszynowego czy też sztucznej inteligencji dla prognozowania poziomu tych zagrożeń i przewidywania sytuacji niebezpiecznych.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

W kopalniach planuje się również szerokie wprowadzanie informatyzacji i automatyzacji. W rejonach, w których występuje wysoki poziom zagrożeń naturalnych, rozważa się prowadzenie eksploatacji bez udziału ludzi.

Czytaj też: Konieczne nowe rozwiązania służące poprawie bezpieczeństwa pracy w górnictwie

- Nie można również wykluczyć zastosowania w przyszłości w szerszym zakresie niekonwencjonalnych metod eksploatacji pokładów węgla, na przykład hydrourabiania czy zgazowania - zaznacza prof. Prusek. - Na koniec należy dodać, że nie jesteśmy w stanie przewidzieć wszystkich możliwości, jakie niesie za sobą tak zwana czwarta rewolucja przemysłowa. Być może pojawi się w przyszłości przełomowa innowacyjna technologia, tzw. game changer, która całkowicie zmieni dotychczasowe metody eksploatacji - ocenia prof. Stanisław Prusek. Jednak, jeżeli już, to wizja raczej odległej przyszłości. Tym bardziej że w rodzimych realiach warunki górniczo-geologiczne są trudne.

- Całkowicie ludzi zastąpić się nie da, bowiem górnictwo to walka z naturą - ocenia w rozmowie z portalem WNP.PL Marian Kostempski, były prezes Kopeksu. - W Polsce raczej nie da się tego typu rozwiązań wprowadzić z uwagi na zaburzenia pokładów czy różnego rodzaju zagrożenia - dodaje.

Cały artykuł czytaj tutaj

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Górnictwo bez pracowników na dole to mrzonki

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA