Gorąco w branży stalowej. Protest 45 tys. hutników

• Rosną obawy o miejsca pracy na niemieckim rynku stalowym.
• Niemiecki związek zawodowy IG Metall szacuje, że przez chiński dumping i unijną politykę ochrony klimatu, zagrożonych jest 300 tys. miejsc pracy w branży.
• Doszło do protestu 45 tys. hutników.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Gorąco w branży stalowej. Protest 45 tys. hutników

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

12 kwi 2016 13:25


W przemyśle stalowym w Niemczech zatrudnionych jest około 87 tys. osób, tylko w Nadrenii Północnej-Westfalii - prawie 47 tysięcy. Od sytuacji w branży zależnych jest blisko 3,5 mln miejsc pracy w całym kraju. Teraz branża obawia się, że będzie zmuszona likwidować miejsca pracy przez unijne przepisy dotyczące ochrony klimatu - proponowana przez Komisję Europejską reforma ETS mogłaby doprowadzić do redukcji całkowitej liczby uprawnień do emisji w latach 2021-2030 o 2,2 proc. rocznie, co wiązałoby się z koniecznością ograniczenia produkcji.

Hutnicy obawiają się również zalewu rynku europejskiego tanim importem wyrobów stalowych z Chin. Szacuje się, że może to skutkować utratą pracy przez 300 tys. osób w hutnictwie do 2030 r.

Przypomnijmy jednak, że obawy niemieckich hutników podzielają również pracownicy branży z innych europejskich krajów. 15 lutego w Brukseli protest zorganizowały największe centrale związków zawodowych i stowarzyszenia zrzeszające pracodawców. Szacuje się, że w demonstracji udział wzięło nawet 5 tys. osób z całej Europy.

fot. shutterstock fot. shutterstock

W delegacji z Polski pojechali m.in. pracownicy ArcelorMittal Poland z Geertem Verbeeckiem, dyrektorem generalnym ArcelorMittal Poland na czele. Był również Mirosław Motyka, prezes rady Hutniczej Izby Przemysłowo-Handlowej.

Branża stalowa od dawna zwraca uwagę na rosnącą presję stali importowanej z Chin, sprzedawaną na unijnym rynku po dumpingowych cenach. Ponad 60 proc. postępowań antydumpingowych prowadzonych w UE dotyczy Chin. Widać przy tym coraz większą liczbę prób obchodzenia przepisów, przez wprowadzanie chińskich produktów na rynek europejski przez Tajwan, Malezję. W ostatnich latach, Komisja Europejska w 87 przypadkach uznała Chiny winne wprowadzaniu produktów po zaniżonych cenach.

Zdaniem przedstawicieli branży, bez unijnych instrumentów antydumpingowych, nieuczciwy import przyczyni się do dalszego osłabiania przemysłu w Europie i utraty miejsc pracy, m.in. 330 tys. miejsc pracy w hutnictwie i 250 tys. w produkcji aluminium. Boleśnie przekonała się o tym Wielka Brytania, gdzie latem 2015 zapowiedziano likwidację 6 tys. miejsc pracy w hutnictwie.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.