PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Fundacja rodzinna to korzyść nie tylko dla rodziny

– Czas, by wprowadzić do polskiego systemu prawnego instytucję fundacji rodzinnej, która z jednej strony zabezpieczy – zgodnie z intencją fundatora – byt rodziny, z drugiej pozwoli przetrwać rodzinnemu biznesowi – mówi mec. Paweł Tomczykowski, partner w kancelarii Ożóg Tomczykowski.

Fundacja rodzinna to korzyść nie tylko dla rodziny
Adobe Stock
REKLAMA
  • – Trzeba wprowadzić do polskiego systemu prawnego instytucję fundacji rodzinnej – twierdzi mec. Paweł Tomczykowski.
  • Celem fundacji rodzinnej jest z jednej strony zabezpieczenie finansowe rodziny fundatora, z drugiej zaś utrzymanie w całości jego majątku.
  • Punktami spornymi przy tworzeniu prawa dotyczącego fundacji rodzinnej mogą być kwestie spadkowe i podatkowe.

 

Dlaczego fundacja rodzinna jest tak ważna dla firm rodzinnych?

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Mec. Paweł Tomczykowski, partner w kancelarii Ożóg Tomczykowski: Od 1989 roku, kiedy doszło do tego polskiego zrywu przedsiębiorczości, minęło 30 lat. Siłą rzeczy ci najbardziej zdeterminowani i ambitni ludzie, którzy wówczas założyli swój biznes i przetrwali te trzy dekady, dziś zaczynają zastanawiać się, jak zmierzyć się z problemem sukcesji. Chodzi nie tylko o możliwość kontynuowania działalności przez następne pokolenia, ale i zachowanie majątku w całości oraz zabezpieczenia go dla rodziny. W obecnym systemie prawnym trudno taki zamiar zrealizować.

Zobacz też: Akcje LPP skupi rodzinna fundacja Semper Simul 

Polskie prawo – czy to cywilne, czy rodzinne, czy spadkowe – nie jest na tyle elastyczne, by pod jego działaniem założyciele rodzinnych biznesów mogli ten zamiar zrealizować. Dlatego dzisiaj potrzeba, by wzorem innych – a regulujące te kwestie przepisy istnieją we wszystkich niemal krajach europejskich – wprowadzić do polskiego systemu prawnego taką instytucję jak fundacja rodzinna.

Po prostu przyszedł już na nią czas…

Właśnie tak. Pokolenie biznesowe, które zaczynało trzydzieści lat temu, myśli o tym, by przekazać ten biznes następcom i by ich rodziny mogły z tego dorobku korzystać. I to nie jest jakaś wyimaginowana potrzeba. Ten proces następuje. Widzimy wszak nagłaśniane przez prasę przypadki, że ten naprawdę duży polski biznes już tworzy fundacje rodzinne, tyle że za granicą. Ci biznesmeni ogłaszają często, że chcieliby założyć taką fundację w Polsce, ale polskie prawo nie daje im instrumentów, aby taki proces przeprowadzić. Warto zmienić ten stan rzeczy.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Fundacja rodzinna to korzyść nie tylko dla rodziny

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA