Firmy zainwestowały miliard złotych dzięki funduszom z UE

Ponad jeden miliard złotych zainwestowały dotychczas dzięki funduszom unijnym podlaskie małe i średnie firmy, które korzystały z krajowych programów od 2001 roku - podała we wtorek Podlaska Fundacja Rozwoju Regionalnego w Białymstoku.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Firmy zainwestowały miliard złotych dzięki funduszom z UE

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

26 lis 2013 16:19


Firmy budowały m.in. nowe zakłady, kupowały maszyny i linie produkcyjne.

W ocenie fundacji, która pośredniczyła w tych umowach, 1 mld zł to dużo, gdy weźmie się pod uwagę słaby potencjał gospodarczy regionu. Najbardziej skorzystała m.in. branża budowlana i poligraficzna, a także firmy produkujące urządzenia na potrzeby medycyny.

Dane obejmują zarówno programy przedakcesyjne (Phare), jak również ogólnopolskie, które obowiązywały od wejścia Polski do UE (Wzrost Konkurencyjności Przedsiębiorstw 2004-2006 oraz Innowacyjna Gospodarka 2007-2013 ), a nie programy regionalne, z których również korzystały firmy. Nie dotyczą także sektora mleczarskiego - jednej z najsilniejszych branż w Podlaskiem, gdyż mleczarnie korzystały z innych programów - podkreślił prezes Podlaskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego Andrzej Parafiniuk. PFRR jest tzw. Regionalną Instytucją Finansującą dla programów krajowych, realizowanych przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) w Warszawie.

- We wtorek w fundacji podpisano umowę z firmą poligraficzną Masterpress, która z unijnego programu Innowacyjna Gospodarka dostanie 6,6 mln zł. Firma, która działa w podstrefie Białystok Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, zainwestuje 15 mln zł w zakup maszyn do druku na folii o wysokim stopniu przezroczystości. Maszyny staną w już istniejącej hali produkcyjnej Masterpressu - mówił dziennikarzom wiceprezes firmy Bogusław Wojtach.

Maszyny będą trafiać do drukarni w 2014 r., a cały projekt zakończy się we wrześniu 2015 r. To dziesiąta umowa na unijną dotację, którą dostała ta firma. Wojtach powiedział, że dzięki tym dotacjom firma zainwestowała dotychczas 93 mln zł w rozwój. Masterpress zatrudnia ok. 250 pracowników, a w sezonie dodatkowo ok. 180.

Od 2001 roku przez Podlaską Fundację Rozwoju Regionalnego przeszło ponad 3,3 tys. wniosków od przedsiębiorców, którzy starali się o unijną pomoc z programów krajowych. Dotacje otrzymało 1,1 tys. z nich na 1099 projektów. Firmy zdobyły łącznie z UE 491,8 mln zł, a wartość inwestycji przekroczy 1 mld 28 mln zł. Najwięcej dotacji - 341,3 mln zł - przedsiębiorcy zdobyli z programu Innowacyjna Gospodarka, 224,9 mln zł z programu Wzrost Konkurencyjności Przedsiębiorstw, 160,4 mln zł zaś z przedakcesyjnego Phare. Do regionu wpłynęło ok. 3 proc. środków krajowych dostępnych w tych programach.

Z oceny Fundacji wynika, że im częściej głównym kryterium w ocenie wniosków o dotacje była innowacyjność, tym częściej przegrywały one w konkurencji z firmami z innych regionów. Stąd obawa, że w nowej perspektywie finansowej, gdzie priorytetem jest innowacyjność oraz badania i rozwój, podlaskie firmy mogą również przegrywać w krajowej konkurencji. Parafiniuk uważa jednak, że te firmy, które już korzystały z dotacji i mają potencjał, będą nadal korzystać z takiej pomocy.

Z danych Fundacji wynika, że podlaskie firmy stanowią 2,5 proc. firm w skali kraju, a ich przychody to 1,7 proc. sprzedaży krajowej oraz 1,1 proc. eksportu.
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.