Firmy z branży naftowej tną koszty. Jaki będzie miało to wpływ na zatrudnienie?

Pierwszy kwartał każdego roku jest zazwyczaj w branży naftowej okresem wzrostu zatrudnienia, następującym po spowolnieniu związanym z okresem świątecznym. Jednak w tym roku z powodu trudnej sytuacji na rynku paliwowym jest inaczej. Zatrudnienia zostały wstrzymane.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Firmy z branży naftowej tną koszty. Jaki będzie miało to wpływ na zatrudnienie?

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

27 kwi 2015 13:59


Hays Oil & Gas Global Job Index odnotowuje liczbę ofert pracy zamieszczanych na największych światowych portalach pracy związanych z branżą Oil & Gas. W pierwszym kwartale 2015 roku, wskaźnik obniżył się z wartości 1,16 do 0,95, co obrazuje 28-procentowy spadek w stosunku do grudnia 2014 i 42-procentowy spadek w przeciągu roku.

Spadek koniunktury na rynku paliwowym zaczął wpływać na plany przedsiębiorców. W regionach silnie związanych z sektorem paliwowym, firmy eksploatacyjne oraz usługowe wprowadzają strategię cięcia kosztów, aby utrzymać się na rynku.

Czytaj też: Polacy zatrudnieni w sektorze naftowym są gotowi na pracę za granicą

- Wyczekiwany wzrost ceny ropy naftowej wciąż nie nastąpił, więc branża zaczyna przyzwyczajać się do nowych warunków finansowych. Wprowadzenie w firmach polityki ograniczenia wydatków będzie miało wpływ na zatrudnienie nowych pracowników. Jednak decyzje podejmowane teraz, będą kształtować przyszły rynek pracy. Dlatego też pracodawcy powinni wypracować konkretną strategię zatrudniania, aby nie dopuścić w przyszłości do niedoboru wykwalifikowanych pracowników - twierdzi Bartosz Maciaszek, team leader energy, Oil&Gas w Hays Poland.

- Są jednak regiony na których obserwuje się zwiększoną aktywność na rynku pracy. Wyniki Azji i Bliskiego Wschodu pokazują wzrost w liczbie zatrudnienia w porównaniu z poprzednim kwartałem. Mimo to, w porównaniu z Q1 2014 odnotowuje się spadek - dodaje Maciaszek.

Czytaj też: Będą zwolnienia w branży naftowej. Pracę straci co 10 pracownik

Hays Oil & Gas Global Job Index pokazuje trendy w branży nie tylko w ujęciu globalnym, ale też przedstawia liczbę ofert pracy, zamieszczanych co miesiąc w poszczególnych regionach.

Ameryka Północna

Branża Oil & Gas zaczyna w pełni odczuwać skutki niskich cen paliw, co objawia się wstrzymaniem lub ograniczeniem realizacji nowych projektów wymagających dużych nakładów finansowych. Wskaźnik dla tego regionu spadł w przeciągu ostatniego kwartału z 1,11 w styczniu do 0,96 w marcu.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.