Firmy uciekają z produkcją poza miasta

Logistyka, koszty pracy, dbałość o środowisko, ale i rosnąca wartość działek w obrębie dużych miast skłaniają przedsiębiorstwa do przenoszenia produkcji z aglomeracji.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Firmy uciekają z produkcją poza miasta

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/ Rzeczpospolita

30 kwi 2015 8:51


"Produkcja poza Warszawą jest tańsza. W mniejszych aglomeracjach więcej jest siły roboczej, zwłaszcza jeśli chodzi o prace manualne. Poza tym miasto się korkuje, wywiezienie stąd produktów wiąże się z marnotrawstwem czasu i paliwa. Komunikacja w terenie jest łatwiejsza" - mówi Mirosław Gronicki, były minister finansów dla "Rzeczpospolitej".

Czytaj też: Europejscy przedsiębiorcy powracają z produkcją z Azji

Ekonomista dodaje przy tym, że łatwiej przeprowadzić poza aglomerację produkcję, niż przenieść działy oparte na wiedzy i doświadczeniu ludzi, dlatego z reguły zarządy pozostają w miastach, co skutkuje tym, że firma nadal płaci podatki np. na rzecz Warszawy.

Czytaj też: Ile zarabia specjalista ds. systemów zarządzania produkcją?

Według ekspertów podobny proces czeka sektor usług. "Rosnąca konkurencja o pracowników i relatywnie wysokie koszty pomieszczeń biurowych sprawiają, że coraz więcej firm rozważa przenoszenie prostych usług do mniejszych miast wojewódzkich. Zwłaszcza ośrodków, w których jest wielu studentów i absolwentów" - mówi Damian Olko, ekspert Pracodawców RP.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.