Firmy energetyczne w czołówce Fortune Global 500

Największe firmy na świecie, z tegorocznej listy Fortune Global 500, osiągnęły (w 2015 r.) łącznie 27,6 bilionów dolarów przychodów i 1,5 bilion dolarów zysków.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Firmy energetyczne w czołówce Fortune Global 500

PODZIEL SIĘ


Autor: Wnp.pl

wnp.pl

23 lip 2016 18:29


Lista jest uporządkowana według wielkości przychodów. Otwiera ją, podobnie jak rok temu, amerykański gigant handlowy – Walmart, z przychodami 482,1 mld USD.

Tę pozycję zapewnia mu, jak podkreślają autorzy rankingu, duża elastyczność w działaniu i zdolność do adaptacji do zmian w handlu XXI wieku. Chodzi zarówno o wdrażanie rozwiązań ITC i wejście w e-handel, jak również np. nacisk na rozwój biznesu „zdrowej żywności” (sprzedaż produktów spożywczych przynosi połowę całych przychodów).

Drugie miejsce zajęła chińska grupa energetyczna State Grid (329,6 mld USD), monopolista w dostawach energii, ale także duży inwestor budujący farmy słoneczne, wiatrowe i szukający innych alternatywnych źródeł energii.

Chińska spółka zajęła także kolejne, trzecie miejsce w Fortune Global 500 – jest to China National Petroleum (CNPC) – 299,3 mld USD przychodów.

Jest ona, jak informują autorzy, twarzą Pekinu „w polowaniu na zasoby źródeł energii”. Przechodzi też transformację, po serii walk o władzę, w tym na tle oskarżeń o korupcję. Oficjalnie, CNPC zapowiedziało otwarcie się na prywatnych inwestorów.

Trzecią chińską grupą w Top-10 rankingu jest – plasująca się na czwartym miejscu - Sinopec, z branży przetwórstwa petrochemicznego (downstream) – z przychodami 294,3 mld USD. Autorzy rankingu przypominają, że Sinopec i CNPC wydały w latach 2009-13 na akwizycję prawie 120 miliardów dolarów.

Także dwa kolejne miejsca – 5 i 6 – zajmują firmy z sektora energetycznego. Są to największa grupa petrochemiczna w Europie, Royal Dutch Shell (272,2 mld USD sprzedaży w 2015 r.) i amerykański ExxonMobil (246,2 mld USD). Ta ostatnia straciła w kwietniu, po 67 latach, rating AAA w notowaniach Standard & Poor’s. Łączne wydatki na inwestycje i dywidendy były w ub. r. o 40 proc. większe niż środki pieniężne z działalności i sprzedaży aktywów.

Miejsca 7 i 8 przypadły dwu koncernom samochodowym: Grupie Volkswagen (235,6 mld USD) i Toyota Motors (236,6 mld USD).

Skandal z emisją spalin był przyczyną spadku o 12 proc. przychodów VW i największą w historii stratą (-1,5 mld USD). W czerwcu 2016 r. firma zgodziła się zapłacić klientom w USA odszkodowania za 15,3 mld USD.

Cały artykuł w portalu wnp.pl.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.