Firmy budowlane oczekują ogłoszenia nowych przetargów

• Firmy budowlane czekają na ogłoszenie nowych przetargów, liczą też na specustawę kolejową, która usprawni realizację inwestycji kolejowych.
• Generalnie w całej branży jest bardzo źle i nie będziemy mieli kim pracować, jeśli ten przestój w ogłaszaniu przetargów będzie trwał długo - mówi prezes Budimexu Dariusz Blocher.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Firmy budowlane oczekują ogłoszenia nowych przetargów

PODZIEL SIĘ


Autor: pt/pap

22 cze 2016 16:13


"Generalnie w całej branży jest bardzo źle i nie będziemy mieli kim pracować, jeśli ten przestój w ogłaszaniu przetargów będzie trwał długo. Potrzebujemy zamówień jak tlenu do życia" - powiedział prezes Budimexu Dariusz Blocher.

"Widzę wśród firm nie dosyt, że ciągle patrzymy wstecz, co zrobili poprzednicy lub czego nie zrobili. Firmy chciałyby zamiast podsumowania poprzedników zobaczyć światełko w tunelu" - dodał wiceprezes zarządu Zespołu Doradców Gospodarczych TOR Adrian Furgalski.

Widać pozytywne efekty

Oceniając wydatkowanie pieniędzy z poprzedniej perspektywy UE (2007-2013) na infrastrukturę transportową, Furgalski zwrócił uwagę, że z punktu widzenia użytkownika widać pozytywne efekty.

"Z punktu widzenia pasażera kolei widać pozytywy, bo np. na kilku liniach kolejowych skrócony został czas przejazdu, pojawił się nowy tabor. Z kolei z punktu widzenia kierowcy osiągnęliśmy mniej więcej połowę unijnego wskaźnika gęstości dróg ekspresowych i autostrad i to widać i to cieszy" - powiedział.

Zwrócił uwagę, że były problemy z wydaniem przez kolej całości środków unijnych. Jego zdaniem mogą być także problemy z wydaniem 67 mld zł, jakie mają być przeznaczone na inwestycje kolejowe w ramach nowej perspektywy UE (2014-2020).

"Myślę, że jesteśmy w stanie wydać ok. 40 mld zł i trzeba się zastanowić gdzie upchną pozostałe pieniądze" - zaznaczył Furgalski.

Wyraził też nadzieję, że w Sejmie "szybko pojawi" się specustawa kolejowa, która może usprawnić realizację inwestycji. Jego zdaniem obecna nowelizacja prawa zamówień publicznych, ograniczająca rolę kryterium niskiej ceny przy rozstrzyganiu przetargów, jest dobrym rozwiązaniem. (Obecnie nowela wróciła do Sejmu z poprawkami Senatu).

"Nowelizacja pokazuje właściwy kierunek zmian" - powiedziała z kolei prezes Urzędu Zamówień Publicznych Małgorzata Stręciwilk. Jej zdaniem jednak w dłuższej perspektywie, trzeba przygotować nową ustawę.

"To jest szybka nowelizacja, która była konieczna z racji wdrożenia dyrektyw UE. Niewątpliwe jest potrzeba stworzenia nowej, pełnej, kompleksowej, prostszej regulacji w tym zakresie, która będzie stanowiła rozwiązanie bolączek, również na rynku zamówień publicznych w infrastrukturze" - dodała Stręciwilk.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.