Famur przejmuje Kopex

Krzysztof Jędrzejewski, większościowy akcjonariusz Kopeksu, podpisał umowę warunkową ze spółką celową (SPV), zależną od TDJ, ws. przejęcia kontroli nad większościowym pakietem akcji Kopeksu. Przypomnijmy, że grupa TDJ posiada już 9,99 proc. akcji spółki.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Famur przejmuje Kopex

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

17 mar 2016 11:59


By umowy weszły w życie potrzebne jest spełnienie następujących warunków: uzyskanie zgody Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, pozytywne wyniki due diligence, które będzie przeprowadzone w okresie następnych trzech miesięcy oraz restrukturyzacja finansowania Kopeksu.

Warunkiem kluczowym tej transakcji jest kwestia wypracowania porozumienia z obecnymi wierzycielami Kopeksu, które umożliwi stabilizację źródeł finansowania grupy w długim terminie. Konsolidacja to w obecnej sytuacji rynkowej właściwy kierunek rozwoju dla obu firm, a planowana operacja oznacza możliwość istotnego zwiększenia skali, jakości i efektywności prowadzonych działań na rynku krajowym i zagranicznym.

Historia obydwu firm pokazuje jak polska myśl technologiczna może być wykorzystywana na rzecz rozwoju górnictwa, nie tylko polskiego, ale również światowego. Innowacyjne technologie, prężnie funkcjonujące działy R&D, wieloletnie doświadczenie to tylko niektóre elementy, których jakość jest doceniana przez zagranicznych partnerów Famuru i Kopeksu.

– To najważniejszy moment w dotychczasowej historii spółek Famur i Kopex. Przed nami okres, który może przynieść wiele korzyści. To szansa na stabilizację oraz znakomita baza dla rozwoju obu firm, a przez to także całego Śląska. Połączone spółki stanowiłyby jedną z większych firm przemysłowych w Polsce, która z pewnością mogłaby dołączyć do grupy championów narodowych, których tworzenie jest promowane w planie Ministra Morawieckiego. Z tej perspektywy jeszcze bardziej realne stanie się podbijanie rynków światowych polskim kombajnem górniczym i innymi produktami, z których jako polscy producenci jesteśmy znani już od wielu lat. Chciałbym, aby przyszłe połączenie potencjałów było wspólnym dziełem akcjonariuszy i pracowników spółek Famur i Kopex – mówi Mirosław Bendzera, prezes Famuru.

- Mam nadzieję, że biorąc pod uwagę trudną sytuację sektora, podjęcie kluczowych decyzji ze strony wierzycieli Kopex oraz Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów zostanie zrealizowane jak najszybciej z uwzględnieniem obecnych warunków rynkowych. Jest to absolutnie kluczowe dla powodzenia całego procesu. Jeśli harmonogram będzie przebiegać zgodnie z naszymi oczekiwaniami mamy szansę przeprowadzić transakcję w sierpniu, a pierwsze efekty współpracy powinny być widoczne już w momencie formalnego przejęcia przez Famur kontroli nad Kopeksem – dodaje Mirosław Bendzera.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.