PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Energia Plus, czyli nowy program dla firm. Nie tylko ekologicznych

  • Autor: PAP/KDS
  • 10 lip 2019 15:14

Zmniejszenie emisji dwutlenku węgla i poprawa jakości powietrza. Taki cel przyświeca skierowanemu do przedsiębiorców programowi Energia Plus. Przeznaczono na niego 4 mld zł.

Energia Plus, czyli nowy program dla firm. Nie tylko ekologicznych
Adobe Stock
REKLAMA
  • W środę (10 lipca) odbyła się wspólna konferencja ministra środowiska Henryka Kowalczyk oraz ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego.
  • Poinformowali oni o działaniach swoich resortów w walce o lepszą jakość powietrza i rozwój odnawialnych źródeł energii. Przekazali również informację o programie Energia Plus.
  • Minister środowiska Henryk Kowalczyk zaznaczył, że jest to program w większości pożyczkowy. 

- Wspólnie przygotowaliśmy kolejne elementy wspierania energii odnawialnej. W trosce o klimat - wszak zmiany klimatu są dość widoczne - oczywiście jednym z elementów tej troski o klimat jest redukcja emisji gazów cieplarnianych. Stąd m.in. wspólnie przygotowaliśmy programy dotyczące wsparcia wytwarzania energii odnawialnej - powiedział Kowalczyk.

Jak dodał, pierwszy z programów adresowany jest do przedsiębiorców. - Jest to program Energia Plus, który jest przeznaczony dla przedsiębiorców. Celem tego programu jest zmniejszenie emisji CO2, poprawa jakości powietrza. Jest to program bardzo szeroki, opiewa na 4 mld zł; z tym że jest to program w zasadzie w większości pożyczkowy. Umorzenie pożyczek określamy na około 10 proc. To będzie taka zachęta do wdrożenia tego programu - tłumaczył szef resortu środowiska.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Wyraził nadzieję, że wszyscy przedsiębiorcy - zarówno ci, którzy mają małe zakłady, ale również i duże firmy - będą korzystać z tego programu, będą wchodzić w produkcję energii elektrycznej, jako wytwórcy zawodowi.

Kolejnym programem, który ma posłużyć redukcji emisji CO2, ale również chronić powietrze, jest "Polska Geotermia Plus". - Program ma na celu zwiększenie wykorzystania zasobów geotermalnych w Polsce. Nie tylko program będzie finansował odwierty geotermalne, poszukiwawcze, eksploatacyjne - co oczywiście jest jego podstawową funkcją - ale również będzie finansował metody eksploatacji, a więc budowę ciepłowni, rozbudowę sieci ciepłowniczych z wykorzystaniem geotermii, ale nie tylko, z wykorzystaniem też innych źródeł ogrzewania - powiedział.

Jak dodał, na ten program ma być przeznaczone 600 mln zł, z czego około połowy byłyby dotacje, druga połowa byłaby pożyczkami.

Trzecim programem jest program "Ciepłownictwo Powiatowe". - Program pilotażowy ze względu na budżet początkowy, to jest około 500 mln zł. To jest przede wszystkim wsparcie przedsiębiorstw zajmujących się dostawą ciepła, z tym że dla przedsiębiorstw samorządowych lub przedsiębiorstw z większościowym, czyli tutaj 70-procentowym udziałem samorządów. To byliby przedsiębiorcy produkujący energię cieplną na cele komunalno-bytowe - wskazał Kowalczyk.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Energia Plus, czyli nowy program dla firm. Nie tylko ekologicznych

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA