PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Elektromobilność zabierze 600 tys. etatów w Niemczech i Polsce

Jeśli Niemcy zdecydują się na zakaz sprzedaży samochodów spalinowych, może to kosztować kraj za Odrą 600 tysięcy miejsc pracy w fabrykach aut i podzespołów oraz tzw. otoczeniu biznesu - wyliczył Ifo Institute for Economic Research.

Elektromobilność zabierze 600 tys. etatów w Niemczech i Polsce
W samych Niemczech, w przemyśle samochodowym zakaz sprzedaży pojazdów spalinowych może kosztować 426 tysięcy miejsc pracy. (fot.:fotolia)
REKLAMA

• Badanie, które nakreśliło tak pesymistyczną perspektywę zleciła niemiecka organizacja motoryzacyjna VDA, zrzeszająca firmy z branży takie jak Volkswagen, Daimler czy BMW

• Zakaz sprzedaży samochodów spalinowych u naszego największego sąsiada może się też wyraźnie odbić na polskim rynku pracy.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

• W rozmowie z PulsHR.pl Jakub Faryś, prezes Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego (PZPM) podkreśla jednak, że do dalekich prognoz trzeba podchodzić z rezerwą. Jednocześnie prezes Faryś akcentuje, że wobec rewolucji w motoryzacji jest bardzo możliwe, że zarówno w Europie, jak i w Polsce, producenci pojazdów będą musieli się dostosować do nowej rzeczywistości.

***** 

Nie minął miesiąc od kiedy francuski minister środowiska zarysował perspektywę zakazu sprzedaży samochodów spalinowych w drugim co do wielkości ekonomicznej kraju UE, a już sprawdzono jakie byłyby konsekwencje takiego ruchu w największej gospodarce kontynentu - Niemczech.

 Ifo Institute for Economic Research oszacował, że jeśli Republika Federalna pójdzie drogą Francji i zakaże do roku 2030 sprzedaży samochodów paliwowych etaty w kraju za Odrą stracić może aż 600 tysięcy osób. Badanie zleciła niemiecka organizacja VDA (niem. Verband der Automobilindustrie) grupująca podmioty motoryzacyjne Niemiec.

Temat samochodów napędzanych paliwem jest w Niemczech bardzo gorący. Zwłaszcza po tym, jak kilka lat temu wybuchła wielka afera z oszustwami Volkswagena na kontroli jakości spalin.

Czytaj też: Niemców straszą utratą pracy a tymczasem branża motoryzacyjna rekrutuje

Badanie opublikowano we wtorek (18 lipca) wykazało, że w samym przemyśle samochodowym zakaz może kosztować 426 tysięcy miejsc pracy, gdzie pozostałe około 150 tysięcy to praca z otoczenia motoryzacji. I rozgorzała na jego temat ogólnoeuropejska dyskusja.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Elektromobilność zabierze 600 tys. etatów w Niemczech i Polsce

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • lukier 2017-07-31 07:50:15

    >> Praca "na taśmie" to skomplikowane zajęcie. Nikt, lekką ręką, nie pozwoli sobie na stratę tych ludzi- uważa Faryś. << z całym szacunkiem do ludzi pracujących na taśmie (robota ciężka, żmudna, w trudnych warunkach szczególnie podczas upalnych dni) to jest to robota, do której nie potrzeba dużych kwalifikacji. Pan Faryś pięknie mówi, tzn. mowa trawa. Niemieccy właściciele nie będą mieć ŻADNYCH obiekcji przy zamykaniu fabryk w Polsce - bo będą zamykane TUTAJ i to polski rząd będzie miał problem. >> Rozumiem, że było to wstępne badanie. Rok 2030 jest daleko, to po pierwsze, po drugie deklaracje polityków lubią być na wyrost << natomiast Niemcy bardzo łatwo poradzą sobie z zamknięciem fabryk u siebie - do 2030 r. unia może przestać istnieć, a więc wszystkich emigrantów, którzy akurat stracą pracę wyśle się z powrotem do kraju pochodzenia... ewentualnie Niemcy wprowadzą do unijnych przepisów zapisy, że jeżeli emigrant nie może znaleźć pracy przez tydzień to wraca do kraju pochodzenia. i co im (DE) zrobisz? Donald wymownie się uśmiechnie i skwituje nieszczęście swoich rodaków starym bieńkowskim przysłowiem "sorry, taki mamy klimat".

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA