EEC 2015, Włodzimierz Karpiński: W październiku zakończy się restrukturyzacja LOT-u

W październiku zakończona zostanie restrukturyzacja PLL LOT, a spółka będzie miała nową strategię. Wtedy rynek oceni przeprowadzone zmiany oraz wyniki półroczne przewoźnika i możliwy będzie powrót do rozmów o finansowaniu - powiedział minister skarbu Włodzimierz Karpiński w kuluarach Europejskiego Kongresu Gospodarczego.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

EEC 2015, Włodzimierz Karpiński: W październiku zakończy się restrukturyzacja LOT-u

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

20 kwi 2015 17:34


"W październiku zakończymy restrukturyzację i powinna być gotowa nowa strategia dla LOT. Rynek oceni efekty restrukturyzacji, realność nowej strategii i wyniki półroczne spółki, i w zależności od tej oceny będziemy chcieli wrócić do rozmów o finansowaniu" - powiedział Karpiński.

Minister nie chciał rozstrzygać, czy resort będzie chciał szukać dla LOT inwestora branżowego, czy też narodowy przewoźnik trafi na giełdę.

W ubiegłym tygodniu wiceminister skarbu Rafał Baniak podał, że MSP nie wyklucza prywatyzacji LOT poprzez ofertę publiczną.

Akcjonariuszami PLL LOT są: Skarb Państwa, który ma 99,7 proc. akcji spółki i TFS Silesia - 0,23 proc.; pozostałe 0,06 proc. należy do pracowników.

Pod koniec lipca ubiegłego roku Komisja Europejska zatwierdziła pomoc państwa dla PLL LOT. KE zaakceptowała plan restrukturyzacji spółki; uznała też, że pomoc na restrukturyzację w wysokości 804 mln zł, którą Polska planowała przyznać na rzecz LOT-u, jest zgodna z unijnymi zasadami pomocy państwa. W planie zapisano, że spółka uzyska trwałą rentowność od 2015 r. Ostatecznie LOT otrzymał w grudniu 2012 r. pierwszą transzę pomocy w wys. 400 mln zł, drugą transzę wykorzystał tylko w części, otrzymując 127 mln zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.