20 kwietnia przypada Dzień Pracownika Przemysłu Włókienniczego, Odzieżowego i Skórzanego. Kiedyś to było święto!

- 20 kwietnia to święto pracowników przemysłu lekkiego.
- Ustanowiono je w czasach PRL, gdy łódzkie włókniarki były symbolem pracującej kobiety.
- Dzisiaj przemysł lekki to zupełnie inna branża niż jeszcze 20-30 lata temu.
Uchwałę w sprawie utworzenia święta podjęto 9 stycznia 1964 roku, gdy w PRL-u włókniarki obok górników i hutników były „symbolem” klasy robotniczej. Wywiady, zdjęcia, relacje z zakładów włókienniczych w Łodzi był w tamtych czasach na porządku dziennym.
Mieszkańcy chcą pamiętać
Pamięć o łódzkich włókniarkach ciągle jest żywa. Kilka miesięcy temu Stowarzyszenie Inicjatywa Polska, Łódzkie Dziewuchy Dziewuchom, Federacja Niezależnych Samorządnych Związków Zawodowych Przemysłu Lekkiego, Klub Krytyki Politycznej w Łodzi zwróciły się z apelem do prezydent Łodzi o podjęcie pilnych działań w celu budowy na ul. Piotrkowskiej Pomnika Łódzkich Włókniarek.
- Wszyscy jesteśmy to winni tym, które współtworzyły piękną i trudną historię naszego miasta. Przywróćmy pamięć o łódzkich włókniarkach i zbudujmy w sercu Łodzi pomnik poświęcony ich pamięci - napisano m.in. w apelu.

Dodajmy, że 23 kwietnia rozpoczyna się Fashion Revolution Week w Łodzi. Oprócz pokazów mody zaplanowano też pokazy filmów, dyskusje. Jedno z wydarzeń pn. „O ubraniu w kilku klatkach” to wystawa przedstawiającą życie ubrań – będzie można poznać osoby tworzące kolekcje dla firm odzieżowych i dowiedzieć się gdzie ten cały proces się zaczyna i gdzie kończy; a w międzyczasie zobaczyć jak długą podróż musi przebyć nowe ubranie zanim trafi do naszej szafy.
Nie da się ukryć, że wszystkie te branże przeszły w ostatnich 30-latach wręcz rewolucyjną zmianę. Powodem nie były tu tylko przemiany ustrojowe w Polsce, ale także rozwój technologii i przede wszystkim opanowanie rynków przemysłu lekkiego przez kraje z Azji – Chiny, Tajlandię, Malezję.


KOMENTARZE (0)