PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Dzień Budowlańca. Praca na budowie najbardziej opłacalna na Mazowszu

W środę 25 września przypada Dzień Budowlańca. Pracownicy mają powody do świętowania - mogą przebierać w ofertach pracy, a ich pensje rosną.

Dzień Budowlańca. Praca na budowie najbardziej opłacalna na Mazowszu
W budowlance brakuje nie tylko niewykwalifikowanych pracowników, ale również specjalistów, o których walczą m.in. niemieckie firmy. (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • Na brak fachowców skarży się aż 8 na 10 przedsiębiorców z branży budowlanej.
  • Sytuacja ta ma wpływ na poziom wynagrodzeń - przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w budownictwie w pierwszym półroczu 2019 r. wyniosło 5078,83 zł.
  • Najwięcej zarabiają pracownicy w województwie mazowieckim – tutaj pensje były o 28 proc. wyższe niż średnio w kraju.

Mimo boomu w budownictwie wielu przedsiębiorców budowlanych z niepokojem patrzy w przyszłość. Jak wynika z badania „Budownictwo przyszłości. Pod lupą” opracowanego przez EFL, 15 proc. badanych ocenia, że w nadchodzących 10 latach sytuacja społeczno-gospodarcza kraju raczej nie będzie sprzyjała rozwojowi branży budowlanej, 4 proc. widzi zaś przyszłość tylko w czarnych barwach.

Z badania EFL wynika, że największą barierą w rozwoju są niedobory kadrowe. Na brak fachowców skarży się aż 8 na 10 przedsiębiorców. Sytuację na rynku pracy pogarszają stale rosnące koszty zatrudnienia, które doskwierają aż 78 proc. badanych firm.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Brakuje nie tylko niewykwalifikowanych pracowników, ale również specjalistów, o których walczą m.in. niemieckie firmy. Szacunki Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa (PZPB) pokazują, że na budowach brakuje co najmniej 100 tys. pracowników (o tyle spadło zatrudnienie w budownictwie w porównaniu do lat 2011-2012), a liczba nieobsadzonych stanowisk w sektorze budownictwa jest dużo wyższa niż w innych sektorach gospodarki.

Źródło: PZPB
Źródło: PZPB

Jak wskazuje związek w raporcie „Sytuacja finansowa przedsiębiorstw budowlanych. Niestabilna kondycja branży na szczycie koniunktury”, firmy nie będą w stanie zaspokoić zapotrzebowania na pracowników w oparciu o zasoby krajowe. Muszą posiłkować się pracownikami z zagranicy. Eksperci PZPB wskazują na konieczność przemodelowania polityki imigracyjnej państwa, która w lepszym stopniu byłaby w dopasowana do aktualnych potrzeb firm budowlanych w zakresie popytu na pracowników o odpowiednich kwalifikacjach. Zwracają też uwagę na położenie większego nacisku na aktywizację zawodową Polaków.

Zarobki w branży budowlanej

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Dzień Budowlańca. Praca na budowie najbardziej opłacalna na Mazowszu

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA