Dziedzic, Ruda Śląska: Tego, ile zarabiają pracownicy dyrekcji KW, nikt nam nie pokaże

- Miały być dobrowolne odejścia. Gdyby odejścia przeprowadzono w skali 14 kopalń i, dodam dobitnie - także w dyrekcji KW - to sytuacja byłaby inna - mówi Grażyna Dziedzic, prezydent Rudy Śląskiej.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Dziedzic, Ruda Śląska: Tego, ile zarabiają pracownicy dyrekcji KW, nikt nam nie pokaże

PODZIEL SIĘ


Autor: PortalSamorzadowy.pl

www.portalsamorzadowy.pl

17 sty 2015 14:42


- Podczas sobotnich (11 stycznia – przyp. red.) rozmów z prezesem usłyszałam, że w dyrekcji spółki nie będzie zwolnień. Na początku KW w administracji – tj. centrali KW - pracowało 230 osób, dziś jest 900. Do tego mają 3-letnie gwarancje zatrudnienia. A kopalń zrzeszonych w KW ubywa, to ja się pytam, ile osób ten górnik dołowy ma utrzymywać? Są równi i równiejsi? - mówi w rozmowie z PortalemSamorzadowym.pl Grażyna Dziedzic, prezydent Rudy Śląskiej.

O przeludnieniu w administracji mówiono już w 2013 r., kiedy zarząd Kompanii Węglowej tworzył program restrukturyzacyjny KW. Nadwyżkę szacowano na 1020 osób. Wiceprezes KW, Piotr Rykala zaznaczał, że przerosty zatrudnienia w administracji są różne w poszczególnych kopalniach - są takie, gdzie jest to ok. 20 osób, ale i takie, gdzie skala potencjalnych zwolnień może sięgnąć ok. 100 osób.

Grażyna Dziedzic zwraca także uwagę, że kolosalne wynagrodzenia górników to mit, a wszystkich zainteresowanych zarobkami w kopalniach odsyła na swój profil na Facebooku - górnicy zamieszczają tam swoje paski z wypłat.

- To nie są żadne kokosy. Ale tego ile zarabiają i na jakich warunkach pracownicy dyrekcji KW nikt nam nie pokaże - komentuje.

Prezydent Rudy Śląskiej oskarża rząd za obecną sytuację w górnictwie. - Dowiedziałam się z telewizji, że rudzka kopalnia Pokój jest przeznaczona do likwidacji. To w sytuacji, gdy miałam pisemne zapewnienie prezesa KW, że żadna kopalnia nie będzie zamknięta i nie będzie zwolnień. Miały być dobrowolne odejścia. Gdyby odejścia przeprowadzono w skali 14 kopalń i, dodam dobitnie - także w dyrekcji KW - to sytuacja byłaby inna - ocenia Dziedzic.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

2 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

barbara 2015-01-18 13:07:03

A jak samorząd doi kopalnie to Pani nie powiedziała i dopiero jak może źródło wyschnąć to wielki raban. Prosze podać ile kopalnie zapłaciły podatków od nieruchomości, wyrobisk i innych i jakie są stawki.

pokój 2015-01-18 12:46:52

Pani prezydent tez nie powie ile zarabia...