Działania Rosji na Ukrainie odbijają się na biznesie. Zwolniono już 13 tys. osób z AwtoWAZ-u

Pracownicy największych rosyjskich zakładów motoryzacyjnych AwtoWAZ, kontrolowanych przez grupę Renault-Nissan, zagrozili strajkiem w związku z zapowiadaną redukcją zatrudnienia - poinformowali przedstawiciele związku zawodowego Jedinstwo.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Działania Rosji na Ukrainie odbijają się na biznesie. Zwolniono już 13 tys. osób z AwtoWAZ-u

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

15 gru 2014 7:49


Około 600 pracowników AwtoWAZ-u, znanego z produkcji samochodów marki Łada, zebrało się w niedzielę (14 listopada) w południe w mieście Togliatti, które jest stolicą rosyjskiego przemysłu motoryzacyjnego, by domagać się przerwania zwolnień i podwyżek zarobków - powiedział agencji AFP szef Jedinstwa Piotr Zołotariow.

Czytaj też: Największy rosyjski koncern motoryzacyjny zwalnia ludzi

Dyrektor generalny AwtoWAZ-u, Szwed Bo Andersson, który objął tę funkcję na początku roku, postanowił przyśpieszyć przeprowadzaną od kilku lat redukcję zatrudnienia, by przywrócić rentowność zakładów, znanych dawniej w Polsce jako WAZ (Wołżańska Fabryka Samochodów).

Czytaj też: Jakie są różnice między rekrutacją w Polsce, w Rosji i na Węgrzech?

Fabryka, nad którą w czerwcu kontrolę przejęła grupa Renault-Nissan, odczuwa skutki problemów gospodarczych Rosji związanych z jej zaangażowaniem na Ukrainie i sprzedaż samochodów spadła w ciągu ostatnich 11 miesięcy o 16 proc. w stosunku do analogicznego okresu w 2013 roku.

Według Zołotariowa zatrudnienie w zakładach zmniejszono już o 13 tys. miejsc pracy i wynosi ono obecnie około 51 tys.

W piątek Andersson zapowiedział wypłacenie pracownikom trzynastej pensji, co będzie kosztowało pracodawcę 290 mln rubli (4 mln euro).

AwtoWAZ jest głównym pracodawcą w Togliatti, położonym w obwodzie samarskim, na południowym wschodzie europejskiej części Rosji. W latach 2008-09 przeprowadzono już w tych zakładach znaczące redukcje zatrudnienia.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.