PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Dobry spawacz jest jak artysta. Uczy się cały czas

Wystarczy, że ukończą kurs spawacza i praca na nich czeka. Mimo to młodzi nie garną się do tego zawodu, a na kursy przychodzą głównie pracownicy, których wysyłają firmy, by podnosili swoje kwalifikacje. Ile kosztuje takie szkolenie i co daje zdobycie uprawnień spawacza?

Dobry spawacz jest jak artysta. Uczy się cały czas
Zarobki początkujących spawaczy MIG/MAG to około 5000-5500 zł brutto. Wychodzi niecałe 4000 zł na rękę (Fot. Syd Mills/Unsplash)
REKLAMA
  • By zostać spawaczem, nie trzeba mieć wykształcenia kierunkowego. Wystarczy skończyć 18 lat i potwierdzić u lekarza dobry stan zdrowia, który umożliwia pracę w tym zawodzie.
  • Jednak ukończenie kursu nie gwarantuje zostania dobrym spawaczem. Jak mówi Jarosław Jaskuła, kierownik Centrum Szkoleń Technicznych przy Zakładzie Doskonalenia Zawodowego w Warszawie, dobry spawacz to artysta, a tego nauczyć się nie da.
  • - Trzeba kochać robotę z metalem, a to nie jest łatwa miłość. Młodzi, zamiast pracować w brudzie i smrodzie, wolą szkolić się na obrabiarki numeryczne - opowiada w rozmowie z PulsHR.pl.
  • Wywiad jest wstępem do dyskusji, jakich będzie można wysłuchać podczas Międzynarodowych Targów Spawalniczych ExpoWELDING (18-20 października 2022 r.), które odbędą się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Zarejestruj się już dziś.

Ile trwa wyszkolenie dobrego spawacza, takiego, którego nie bałby się pan polecić komuś do pracy?

My, ludzie, mamy pewne predyspozycje do wykonywania pewnych zawodów, są talenty, które tylko należy ukierunkować i są osoby, które muszą się uczyć dłużej od innych.

Dobry spawacz musi posiadać predyspozycje do wykonywania tego zawodu i tak naprawdę kształci się w tym fachu do końca swojej kariery zawodowej, gdyż ma obowiązek weryfikacji uprawnień co dwa lub trzy lata od dnia zdania egzaminu. Zgodnie z normą ISO należy je zweryfikować w celu dalszego korzystania z kwalifikacji. Po weryfikacji uprawnień można powiedzieć, iż jest to fachowiec w tej dziedzinie.

Kto może nim zostać? Czy konieczne jest skończenie szkoły technicznej w tym kierunku, czy na kurs spawacza może się zgłosić każdy chętny, nawet jeśli nigdy wcześniej nie miał nic wspólnego ze spawaniem?

Kierunkowe wykształcenie nie jest konieczne. Chętni muszą mieć ukończone 18 lat i posiadać wykształcenie podstawowe. Dodatkowo, aby zapisać się na kurs, nie można mieć przeciwskazań zdrowotnych do wykonywania zawodu spawacza. Do potwierdzenia konieczne jest zaświadczenie od lekarza medycyny pracy.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Dobry spawacz jest jak artysta. Uczy się cały czas

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Spigielschweisser 2022-09-26 11:56:53

    Temat rzeka. Zacznijmy od tego że spawacz spawaczowi nie równy. Jeden spawa płoty mag-iem a drugi rurociągi które przenaszą ciśnienia 500bar(jak np tzw para świeża). Wysoko wykwalifikowany spawacz znający języki i posiadający duże doświadczenie w przemyśle ciężkim to dziś zadkosc. Oczywiście tylko i wyłacznie Działalnosc Gospodarcza.Dyktujemy warunki i pracujemy tam gdzie chcemy. Nadzór obchodzi się z nami jak z jajkiem, bo jak nam coś nie spasuje to część... I buduj sobie sam. A dzisiaj rynek jest pusty firmy dzwonią co 3-4 dzień. Ale dotarcie do tego punktu to długa i mozolna droga , w ciasnych brudnych dziurach. Rozwalone kolana i tablica Mendelejewa w organizmie. Wybór należy do ciebie.

  • Marianna 2022-09-26 10:44:37

    Zawód spawacza faktycznie wymaga dużych umiejętności manualnych i doświadczenia. Dziś coraz więcej spawania wykonują roboty, które robią to wydajnie, powtarzalnie i szybko. Zwłaszcza, że są łatwo programowalne jak coboty HCR a ich wdrożenie zajmuje około 2 dni.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA