PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Dobre perspektywy dla branży motoryzacyjnej

 • Autor: PAP/AT
 • 14 cze 2017 10:33

Wkrótce staniemy się jednym z głównych globalnych graczy na rynku części samochodowych, a może i producentów samochodów - powiedział wicepremier Mateusz Morawiecki.

Dobre perspektywy dla branży motoryzacyjnej
Polski przemysł motoryzacyjny odradza się po latach - powiedział wicepremier (Mateusz Morwaiecki, fot. P. Tracz / KPRM)
REKLAMA

• Przemysł motoryzacyjny jest drugą, po produkcji artykułów spożywczych, branżą produkcyjną w Polsce; będzie się dalej rozwijał - wynika z raportu ARP, PKO BP oraz Instytutu Badań Rynku, Konsumpcji i Koniunktur.

• Zdaniem wicepremiera Mateusza Morawieckiego, tegoroczny eksport branży przekroczy 100 mld zł.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

• Wzrost znaczenia polskiej myśli motoryzacyjnej w produkcji to jeden z ważnych celów zakładanych w Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.

"Z radością można zobaczyć, jak polski przemysł motoryzacyjny odradza się po latach spadku produkcji. Dziś wychodzimy na prostą i osiągamy niewyobrażalne jeszcze niedawno pozycje na rynkach - europejskim czy światowym" - mówił Morawiecki podczas prezentacji raportu pt. "Ile polskiego genu w polskim przemyśle motoryzacyjnym?" w siedzibie Warszawskich Zakładów Mechanicznych "PZL-WZM".

"Raport pokazuje, jaką siłą polskiej gospodarki staje się nasz klaster motoryzacyjny. Myślę, że wkrótce staniemy się jednym z głównych globalnych graczy na rynku części samochodowych, a może i producentów samochodów" - mówił Morawiecki.

Jak czytamy w raporcie, przemysł motoryzacyjny, choć polskich aut już nie produkujemy, wytwarza ok. 8 proc. polskiego PKB i jest drugą, po produkcji artykułów spożywczych, branżą przemysłową. W 2016 r. wartość jej produkcji sprzedanej wyniosła 135,6 mld zł - o 75 proc. więcej niż w 2007 r.

Czytaj też: Boom na rynku motoryzacyjnym "da" podwyżki?

W latach 2007-2016 liczba zatrudnionych zwiększyła się o blisko 56 tys. osób, osiągając poziom 174,2 tys. pracowników, co stanowiło 10 proc. wszystkich zatrudnionych w przemyśle. Natomiast eksport branży to ok. 13 proc. całkowitego eksportu Polski.

Zadeklarowane już przez firmy branży nakłady inwestycyjne mają wynieść ok. 3 mld zł, co obok utworzenia prawie 3 tys. miejsc pracy, ma się przełożyć na wzrost udziału motoryzacji w PKB o 0,10-0,15 pp.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (3)

Do artykułu: Dobre perspektywy dla branży motoryzacyjnej

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Cwaniaczki, złodziejaszki, żyją na cudzy koszt Rząd Polski, myślą znaleźli głupowatych ludzików, jak się nazywa lobby prywatnego biznesu „korupcja”, ile wziął Morawiecki? 2017-06-16 15:35:23

  Branża motoryzacyjna zaczyna wydaje się przeżywać kryzys, niegdyś Miasto Detroit w Stanach Zjednoczonych o niższych podatkach jak w Polsce zbankrutowało na powyższej gałęzi gospodarczej, ich dług przekracza 20miliardów dolarów, ceny benzyny czy ropy są niewspółmiernie niższe jak w Polsce.

 • Cwaniaczki, złodziejaszki, żyją na cudzy koszt Rząd Polski, myślą znaleźli głupowatych ludzików, jak się nazywa lobby prywatnego biznesu „korupcja”, ile wziął Morawiecki? 2017-06-15 21:21:52

  Branża motoryzacyjna zaczyna wydaje się przerywacz kryzys, niegdyś Miasto Detroit w Stanach Zjednoczonych o niższych podatkach jak w Polsce zbankrutowało na powyższej gałęzi gospodarczej, ich dług przekracza 20miliardów dolarów, ceny benzyny czy ropy są niewspółmiernie niższe jak w Polsce.

 • Cwaniaczki, złodziejaszki, żyją na cudzy koszt Rząd Polski, myślą znaleźli głupowatych ludzików, jak się nazywa lobby prywatnego biznesu „korupcja”, ile wziął Morawiecki? 2017-06-15 21:17:26

  Branża motoryzacyjna zaczyna wydaje się przerywacz kryzys, niegdyś Miasto Detroit w Stanach Zjednoczonych o niższych podatkach jak w Polsce zbankrutowało na powyższej gałęzi gospodarczej, ich dług przekracza 20miliardów dolarów, ceny benzyny czy ropy są niewspółmiernie niższe jak w Polsce. prywatnego biznesu „korupcja” ile wziął Morawiecki?

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA