Do 2020 r. ma zmniejszyć się zatrudnienie w Kompanii Węglowej

Do 2020 r. zatrudnienie w Kompanii Węglowej ma zmniejszyć się o ok.16,4 tys. osób - zakłada projekt programu restrukturyzacji spółki. Będzie to możliwe głównie dzięki sprzedaży jednej z kopalń oraz nadwyżce ilości odchodzących na emerytury nad ilością przyjęć.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Do 2020 r. ma zmniejszyć się zatrudnienie w Kompanii Węglowej

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

3 gru 2013 8:55


Według zarządu Kompanii, jedyną grupą zagrożoną zwolnieniami są pracownicy administracji, gdzie przerost zatrudnienia szacuje się na ponad tysiąc osób. Alternatywą dla zwolnień mogłaby być obniżka wynagrodzeń w tej grupie. Osoby zwalniane mają dostać propozycję innej pracy - fizycznej - w firmach świadczących usługi na rzecz Kompanii.

Czytaj też: Zarząd Kompanii Węglowej przyjął projekt programu restrukturyzacji

Zmniejszenie zatrudnienia to jeden z elementów programu restrukturyzacji firmy, którego projekt zarząd KW przyjął w ubiegłym tygodniu. W poniedziałek wiceprezes spółki Piotr Rykala przedstawił dziennikarzom podstawowe parametry działań w sferze zatrudnienia.

Gdy ponad 10 lat temu z pięciu dawnych spółek węglowych utworzono Kompanię, spółka zatrudniała ponad 80 tys. osób. Stopniowo zatrudnienie zmniejszało się, by w końcu bieżącego roku osiągnąć ok. 55 tys. osób; 41,8 tys. z nich pracuje pod ziemią, a 13,2 tys. na powierzchni. Plan zakłada, że w 2020 r. załoga będzie liczyć 38,6 tys. osób, z czego ponad 30 tys. pod ziemią i ok. 8,5 tys. na powierzchni.

Na zmniejszenie zatrudnienia o 16,4 tys. ma wpłynąć planowana na przyszły rok sprzedaż zatrudniającej 5,8 tys. osób kopalni Knurów-Szczygłowice. Jeżeli transakcja dojdzie do skutku, załoga tego zakładu przejdzie do Jastrzębskiej Spółki Węglowej, która negocjuje kupno kopalni od KW.

Kilkanaście tysięcy osób ma odejść do 2020 r. na emerytury. W ich miejsce przyjmowani będą wyłącznie absolwenci klas górniczych w szkołach, z którymi Kompania zawarła stosowne umowy, a także absolwenci kierunków górniczych na uczelniach. W sumie zatrudnienie znajdzie w ten sposób ok. 6,5 tys. osób wobec blisko 16 tys. odchodzących na emerytury.

Jak poinformował wiceprezes Rykala, w przyszłym roku spółka przyjmie do pracy około tysiąca absolwentów, a w kolejnych latach ok. 800 rocznie. Natomiast odejścia na emerytury (w tym roku ok. 5 tys.) będą od 2015 r. kształtować się na poziomie 1,6-2,5 tys. pracowników rocznie.

Odnosząc się do szacowanej na 1020 osób nadwyżki zatrudnienia w administracji, Rykala przypomniał, że w ostatnich latach w Kompanii był realizowany program dobrowolnych odejść, z którego skorzystało 845 osób. Odprawy dla odchodzących sięgały 60 tys. zł. Obecnie firmy nie stać na kontynuację tego programu, stąd zapowiedź zwolnień lub ewentualnie obniżki wynagrodzenia.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.