×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Dialog w sprawie górniczych płac zawsze jest trudny

 • Jerzy Dudała
  JD
 • 8 mar 2023 16:49

W trakcie posiedzenia podkomisji stałej do spraw rynku pracy 8 marca rozmawiano na temat kształtowania się płac w górnictwie.

Dialog w sprawie górniczych płac zawsze jest trudny
Praca w kopalniach niesie ze sobą wiele ryzyk (fot. PTWP)
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

Przypomniano o porozumieniach płacowych zawartych niedawno w spółkach węglowych. I tak w Jastrzębskiej Spółce Węglowej 8 lutego 2023 roku zostało zawarte porozumienie między zarządem JSW a reprezentatywnymi organizacjami związkowymi w sprawie wzrostu funduszu płac w 2023 roku.

Zgodnie z zawartym porozumieniem od 1 stycznia 2023 roku fundusz płac dla pracowników spółki zostanie zwiększony o 15,4 proc. i wzrośnie o ok. 580 mln zł.

Owe 15,4 proc. to taka podwyżka, jaką ustalono w przypadku trzech spółek objętych umową społeczną (chodzi o Polską Grupę Górniczą, Tauron Wydobycie oraz Węglokoks Kraj), czyli średnioroczny wskaźnik inflacji plus jeden punkt procentowy. Również 15,4 proc. podwyżki wynegocjowali  związkowcy z Lubelskiego Węgla Bogdanki.

Przypomniano w trakcie posiedzenia, że od 1 lipca ma zostać wprowadzony ujednolicony system wynagradzania w Polskiej Grupie Górniczej. Dzięki temu we wszystkich kopalniach na tych samych stanowiskach wynagrodzenia mają być takie same.

Podczas posiedzenia wskazywano także na kwestię kadr w górnictwie. Zwracano uwagę, że musi upłynąć wiele czasu zanim młodzi pracownicy będą mogli w pełni zastąpić fachowców, którzy odchodzą na górnicze emerytury. Zwrócono również uwagę na to, że naprawy wymaga system, który odpowiednio premiowałby ratowników górniczych.

- Górnictwo ratuje przyszłość energetyczną Polski i Europy w realiach kryzysu energetycznego - wskazywał Marek Wesoły, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych, uczestniczący w posiedzeniu. Zwrócił przy tym uwagę, że zawsze dialog dotyczący płac jest w spółkach górniczych trudny.

- We wszystkich spółkach jest prowadzony dialog ze stroną społeczną - zaznaczył Marek Wesoły. - Wyzwaniem natomiast jest, aby budować pozytywny wizerunek górnictwa i zawodu górnika, bowiem budowanie negatywnego wizerunku tej branży nie pomaga - podkreślił.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (4)

Do artykułu: Dialog w sprawie górniczych płac zawsze jest trudny

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Staszek 2023-03-09 21:30:52

  Rozmowy są trudne ale finał jest z góry znany. Mafia zawsze górą.

 • Waldek 2023-03-09 21:29:26

  Dlaczego ciągle piszą że 15,4% skoro było 20%?

 • Siara 2023-03-09 18:25:57

  I w (...) i wylądował

 • Budweiser 2023-03-09 09:56:23

  Co z dyrektywą metanową?

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA