-
- •8 mar 2023 16:49
W trakcie posiedzenia podkomisji stałej do spraw rynku pracy 8 marca rozmawiano na temat kształtowania się płac w górnictwie.

Przypomniano o porozumieniach płacowych zawartych niedawno w spółkach węglowych. I tak w Jastrzębskiej Spółce Węglowej 8 lutego 2023 roku zostało zawarte porozumienie między zarządem JSW a reprezentatywnymi organizacjami związkowymi w sprawie wzrostu funduszu płac w 2023 roku.
Zgodnie z zawartym porozumieniem od 1 stycznia 2023 roku fundusz płac dla pracowników spółki zostanie zwiększony o 15,4 proc. i wzrośnie o ok. 580 mln zł.
Owe 15,4 proc. to taka podwyżka, jaką ustalono w przypadku trzech spółek objętych umową społeczną (chodzi o Polską Grupę Górniczą, Tauron Wydobycie oraz Węglokoks Kraj), czyli średnioroczny wskaźnik inflacji plus jeden punkt procentowy. Również 15,4 proc. podwyżki wynegocjowali związkowcy z Lubelskiego Węgla Bogdanki.
Przypomniano w trakcie posiedzenia, że od 1 lipca ma zostać wprowadzony ujednolicony system wynagradzania w Polskiej Grupie Górniczej. Dzięki temu we wszystkich kopalniach na tych samych stanowiskach wynagrodzenia mają być takie same.
Podczas posiedzenia wskazywano także na kwestię kadr w górnictwie. Zwracano uwagę, że musi upłynąć wiele czasu zanim młodzi pracownicy będą mogli w pełni zastąpić fachowców, którzy odchodzą na górnicze emerytury. Zwrócono również uwagę na to, że naprawy wymaga system, który odpowiednio premiowałby ratowników górniczych.
- Górnictwo ratuje przyszłość energetyczną Polski i Europy w realiach kryzysu energetycznego - wskazywał Marek Wesoły, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych, uczestniczący w posiedzeniu. Zwrócił przy tym uwagę, że zawsze dialog dotyczący płac jest w spółkach górniczych trudny.
- We wszystkich spółkach jest prowadzony dialog ze stroną społeczną - zaznaczył Marek Wesoły. - Wyzwaniem natomiast jest, aby budować pozytywny wizerunek górnictwa i zawodu górnika, bowiem budowanie negatywnego wizerunku tej branży nie pomaga - podkreślił.



KOMENTARZE (4)