Deputaty węglowe coraz bliżej uporządkowania

• Rządowy projekt ustawy o deputacie węglowym dla emerytów górniczych zostanie zespolony w Sejmie z projektem obywatelskim.
• Niebawem kwestia deputatów powinna doczekać się rozwiązania.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Deputaty węglowe coraz bliżej uporządkowania

PODZIEL SIĘ


Autor: wnp.pl

wnp.pl

5 paź 2016 7:00


W czerwcu w Sejmie miało miejsce pierwsze czytanie obywatelskiego projektu, który gwarantuje darmowy deputat węglowy z budżetu państwa dla wszystkich emerytów górniczych.Po pierwszym czytaniu projekt skierowano do Sejmowej Komisji ds. Energii i Skarbu. Równolegle Ministerstwo Energii rozpoczęło prace nad rządowym projektem w tej sprawie.

Kiedy rządowy projekt po konsultacjach społecznych trafi do Sejmu, ma zostać zespolony z projektem obywatelskim, by wypracować jedno stanowisko.

Jak już wcześniej zapowiadali przedstawiciele resortu energii gotowe rozwiązanie w zakresie deputatu powinno być gotowe przed końcem bieżącego roku, żeby weszło w życie od 1 stycznia 2017 roku.

Deputat węglowy jest uprawnieniem do określonej ilości bezpłatnego węgla rocznie. To uprawnienie górnicze sprzed wielu lat, przysługujące pracownikom oraz emerytom czy rencistom górniczym.

Wynika z układów zbiorowych pracy lub porozumień wewnątrz spółek. Tyle że cięcia i oszczędności w spółkach węglowych spowodowały, że nie wszyscy uprawnieni otrzymują obecnie deputat, a świadczenie dla tych, którzy je dostają, ma finansowanie z różnych źródeł.

Autorzy projektu obywatelskiego podkreślają, że ich inicjatywa ma uporządkować chaos prawny. Koszt realizacji projektu obywatelskiego szacowany jest na 280-290 mln zł. Emerytów uprawnionych do deputatu jest ok. 160 tys.

Przedstawiciel wnioskodawców projektu tłumaczył w Sejmie, że obecne zróżnicowanie w realizacji deputatów emeryckich jest następstwem niezwykle trudnej sytuacji górnictwa węgla kamiennego spowodowanej głównie niskimi cenami węgla.

Wacław Czerkawski, wiceprzewodniczący Związku Zawodowego Górników w Polsce przypomina, że branża górnicza realizuje bolesne programy oszczędnościowe, co dotyka nie tylko emerytów i rencistów, ale też górników którym zamrożono płace, odebrano część uprawnień, a także obniżono płace.

Czytaj na wnp.pl

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

4 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

blaszka 2016-10-05 15:57:51

uwazam ze deputaty weglowe powinno sie zlikwidowac, pomoze to kopalniom złapać oddech a każda oszczednosc sie dzisiaj liczy na wage złota

sax 2016-10-05 15:49:23

koszta deputatów przerzucone na kopalnie to ogromny odpływ gotówki z budzetu KWK. Albo likwidujemy ten przywilej zeby zaoszczedzic kase i zainwestowac ja w odbudowe gornictwa albo rozdajemy kase na prawo i lewo i wykazujemy strate miesieczna jeszcze wieksza.

wojtek 2016-10-05 15:48:37

moze najlepiej by było aby zwacholstwo zajło sie tym tematem, w kocu krezusi w postaci chwiluka czy chubki mogliby pochylić si nad sytuacja swojich kolegó na emeryturze