Czeska kopalnia bankrutuje. Pracują w niej też Polacy

• Czeska spółka wydobywcza węgla kamiennego (OKD) Kopalnie Ostrawsko-Karwińskie złożyła we wtorek (3 maja) wniosek o ogłoszenie upadłości.
• Spółka ma długi w wysokości 17 mld koron (2,8 mld zł).
• OKD 9,8 tys. własnych pracowników i ponad 2,7 tys. pracowników z firm kooperujących. Wśród nich jest wiele osób z Polski.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Czeska kopalnia bankrutuje. Pracują w niej też Polacy

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/jm

5 maj 2016 14:31


O ewentualnej upadłości spółki zadecyduje sąd. - Zgodnie z prawem, wówczas czeski rząd przejąłby wypłacanie pensji i odpraw pracownikom bankrutującej spółki, jeśli nie byłaby ona do tego zdolna - oświadczył w czwartek (5 maja) Jan Mladek, minister przemysłu.

Obecnie wartość majątku spółki nie przekracza 7 mld koron (1,1 mld złotych), a dług sięga 17 mld koron (2,8 mld zł).

OKD przynosi straty mimo podjętych przedsięwzięć oszczędnościowych. Spółka ma 9,8 tys. własnych pracowników, zatrudnia ponadto 2,7 tys. osób z firm z nią kooperujących i 200 dalszych wynajętych od agencji pośrednictwa pracy. W obu tych ostatnich kategoriach chodzi w znacznej mierze o pracowników z Polski. Obecna sytuacja zagraża także tysiącom miejsc pracy w sektorach obsługujących górnictwo.

Po rozmowach ze związkowcami Mladek powiedział dziennikarzom, że pieniądze skończą się OKD zapewne już w czerwcu. Finansowanie wynagrodzeń pracowników wzięłoby wtedy na siebie z mocy prawa państwo, ale jako odprawy wypłacałoby wbrew układowi zbiorowemu tylko równowartość poborów za trzy miesiące, a nie za cały rok.

Resort przemysłu rozważa również wprowadzenie dodatków do płac górników i innych pracowników OKD, jeśli po zwolnieniu znajdą sobie inną pracę. W przypadku górników dodatek wynosiłby 8 tys. koron (1300 złotych) miesięcznie, a pozostałych pracowników - 7 tys. koron (1140 złotych). Okres wypłacania tego świadczenia byłby uzależniony od stażu pracy, ale nie mógłby przekroczyć trzech lat.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.