PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Czarne chmury nad hutnictwem. Prezes ArcelorMittal Poland ostrzega

Kiedyś polskie hutnictwo stało na progu bankructwa, dzisiaj Polska ma nowoczesny przemysł hutniczy, z którego może być dumna. Byłoby ogromną szkodą, gdyby wszystkie te osiągnięcia zostały przekreślone w związku z nową propozycją unijnego systemu - mówi Sanjay Samaddar, prezes ArcelorMittal Poland.

Czarne chmury nad hutnictwem. Prezes ArcelorMittal Poland ostrzega
Przemysł stalowy razem z łańcuchem dostaw zabezpiecza zatrudnienie dla 150 tys. osób w Polsce (fotolia)
REKLAMA

Jakie zmiany powinny zajść w międzynarodowym handlu stalą?

Niektóre działania podjęte przez Komisję Europejską na rzecz ochrony handlu pomagają ochronić branżę stalową przed nieuczciwym importem. Jednak te środki nie są wystarczające. Unijne instrumenty ochrony handlu wdrażane są powoli. Dodatkowo, skuteczność unijnych instrumentów antydumpingowych nie jest pewna, proponowane środki są znacznie poniżej oszacowanej skali dumpingu, często dziesięciokrotnie mniejsze od tych zastosowanych w Stanach Zjednoczonych.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Unia Europejska to jedyny region, który w sposób systematyczny stosuje zasadę niższego cła (LDR Lesser Duty Rule). Konieczne jest wprowadzenie możliwości zniesienia tej zasady w określonych warunkach. Jednak warunki te muszą być możliwe do spełnienia i egzekwowania. Jesteśmy przekonani, że metodologia postępowań antydumpingowych w Europie powinna być możliwie bliska niestandardowej metodologii stosowanej przez Stany Zjednoczone.

Jakie są szanse dla hutnictwa w Polsce - z punktu widzenia produkcji, jak i zapotrzebowania na stal?

- Zakładamy, że ożywienie z tytułu oczekiwanych inwestycji przyniesie wzrost popytu, pozwalając na zwiększenie sprzedaży i dalszy rozwój sprzedaży krajowej. Nasze zakłady w Polsce są dobrze przygotowane, by sprostać rosnącemu popytowi w Polsce w związku z planowanymi inwestycjami w kolejnictwie i transporcie drogowym.

Jakie będą gospodarcze skutki ewentualnego zniknięcia hutnictwa z Polski i Europy?

- Według przeprowadzonych w ubiegłym roku badań wynika, że przemysł stalowy razem z łańcuchem dostaw zabezpiecza zatrudnienie dla 150 000 osób w Polsce. Bezpośrednio około 20 000 osób zatrudnionych jest w przemyśle hutniczym w Polsce. Nasz przemysł połączony jest z innymi branżami ważnymi dla gospodarki, jak np. górnictwo. Przykładowo potrzeby hutnictwa generują 21 000 miejsc pracy w górnictwie. Każda osoba zatrudniona w hutnictwie powoduje stworzenie 6,3 miejsc pracy w pozostałych sektorach. Polska znajduje się na piątym miejscu w Unii Europejskiej, jeśli chodzi o ilość wyprodukowanej stali. Można powiedzieć, że jeśli przemysł stalowy miałby zniknąć z Polski, wpływ byłby katastrofalny.

Cały wywiad czytaj na wnp.pl

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Czarne chmury nad hutnictwem. Prezes ArcelorMittal Poland ostrzega

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA