-
- •31 sty 2020 16:34
Kobiety stanowią coraz silniejszą reprezentację w branżach do niedawna uznawanych za typowo męskie. Jest to część szerszej zmiany pokoleniowej i genderowej, jaką obserwuje się w gospodarce światowej i polskiej. Branże energetyczna i kolejowa nie są tutaj wyjątkiem – informuje PKP Energetyka.

- Coraz częściej kobiety podejmują pracę w tzw. męskich branżach – to ogólny trend w gospodarce światowej.
- Polityka nastawiona na wsparcie kobiet realizowana jest m.in. w PKP Energetyka.
- Parlament Europejski apeluje o większą promocję wśród dziewcząt przedmiotów ścisłych oraz edukacji cyfrowej.
Parlament Europejski w przyjętej w czwartek 30 stycznia rezolucji ws. nierówności w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn wzywa m.in. do większej promocji przedsiębiorczości, przedmiotów ścisłych, technologii, inżynierii i matematyki oraz edukacji cyfrowej dziewcząt od najmłodszych lat, aby zwalczać istniejące stereotypy edukacyjne i zapewnić kobietom dostęp do rozwijających się i dobrze płatnych branż.
Polityka nastawiona na wsparcie kobiet i harmonijną współpracę osób bez względu na ich wiek, płeć, wyznanie, czy pochodzenie (ang. diversity) jest realizowana w PKP Energetyka. Firma, przed podjęciem działań w zakresie promocji kobiet, przeprowadziła wśród pracownic ankietę.
– Jak pokazały wyniki badania, 76 proc. ankietowanych kobiet uważa, że grupa kapitałowa PKP Energetyka to atrakcyjne miejsce pracy dla kobiet. 79 proc. kobiet biorących w badaniu zgadza się ze stwierdzeniem, że pracownicy, bez względu na płeć, mają takie same możliwości rozwoju kompetencji (udziału w szkoleniach), a możliwość uczestniczenia w ciekawych projektach deklaruje 78 proc. Wyniki te nie są czysto teoretyczne – firma obsadziła wiele kobiet na stanowiskach kierowniczych oraz to kobiecie powierzyła zarządzanie największą częścią biznesu spółki, jaką jest obszar dystrybucji. Kobiety są też licznie reprezentowane w dziale IT i odpowiadają za dużą część transformacji cyfrowej spółki – podkreślają przedstawiciele PKP Energetyka.
– Kobiety stanowią coraz silniejszą reprezentację w branżach do niedawna uznawanych za typowo męskie. Jest to część szerszej zmiany pokoleniowej i genderowej, jaką obserwuje się w gospodarce światowej i polskiej – widać ją m. in. w badaniach nad kierunkami studiów wybieranymi przez kobiety (coraz więcej studentek na politechnikach) czy w statystykach pracowniczych. Także branże energetyczna i kolejowa, w których działa PKP Energetyka, nie są tutaj wyjątkiem – czytamy w przekazanym redakcji WNP.PL stanowisku PKP Energetyka dotyczącym zatrudnienia kobiet.


KOMENTARZE (0)