×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Co piętnasta osoba pracuje w tej branży. Przed automotive dobre czasy

  • km
  • 21 cze 2022 10:55

Jak wynika z danych Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Samochodów, co 15. osoba w Unii Europejskiej jest zatrudniona bezpośrednio lub pośrednio w branży automotive. To ponad 12,7 mln osób. Polska znajduje się w pierwszej trójce pod kątem zatrudnienia w sektorze. Wyprzedzają nas Niemcy i Francja.

Co piętnasta osoba pracuje w tej branży. Przed automotive dobre czasy
Najwięcej osób zatrudnionych bezpośrednio w automotive pracuje w Niemczech (fot. Carlos Aranda/Unsplash)
REKLAMA
  • Biorąc pod uwagę tylko zatrudnienie w fabrykach, w Polsce w 2019 roku, według danych Eurostatu, pracowało 224 tys. osób.
  • - Zakładając, że w Polsce jest podobnie i również 20 proc. zatrudnienia w sektorze to pracujący w fabrykach, można szacować, że w całym automotive pracuje ponad 1,1 mln osób -  wylicza Krzysztof Inglot.
  • Dane Eurostatu mówią, że 6,6 proc. osób w Unii Europejskiej pracuje w branży motoryzacyjnej. To co piętnasty pracownik.

- Nasza firma współpracuje z sektorem automotive od początku. Praktycznie co roku widzimy wzrost zapotrzebowania na kadrę. Oczywiście zawirowania związane z pandemią i opóźnieniami w globalnych łańcuchach dostaw, a teraz z wojną na terytorium Ukrainy, powodują chwilowe trudności, ale sektor zawsze wraca na swoje najlepsze tory. O tym jak istotnym pracodawcą jest automotive, świadczą dane Eurostatu mówiące, że 6,6 proc. osób w Unii Europejskiej pracuje w branży. To co piętnasty pracownik. Część z nich jest zatrudniona bezpośrednio w fabrykach, a reszta m.in. w sprzedaży, dystrybucji czy serwisowaniu pojazdów – wyjaśnia Krzysztof Inglot, ekspert ds. rynku pracy i założyciel Personnel Service.

Pandemia sprawiła, że sektor automotive nieco zwolnił. Jak wynika z danych ACEA, na przestrzeni całego 2021 roku sprzedaż samochodów w Unii Europejskiej osiągnęła 9,7 mln sztuk, zatem o 2,4 proc. mniej niż rok wcześniej. Punktem odniesienia był jednak 2020 rok, który stanowił rekordowo niską bazę porównawczą. W odniesieniu do przepandemicznego roku 2019, łączna liczba rejestracji aut w Unii Europejskiej w 2021 roku była o 3,3 mln egzemplarzy niższa.

Zobacz: 17 tys. pracowników polskiej branży automotive ucierpiało przez pandemię

Polska liderem

Biorą pod uwagę tylko zatrudnienie w fabrykach, w Polsce w 2019 roku, według danych Eurostatu, pracowało 224 tys. osób. W tym samym czasie zatrudnienie bezpośrednio w fabrykach w całej Unii Europejskiej przekroczyło 2,6 mln osób. W całym sektorze, nie tylko w fabrykach, w UE pracę znajdowało 12,7 mln osób. Oznacza to, że fabryki odpowiadają za ok. 20 proc. zatrudnienia w całym sektorze automotive.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Co piętnasta osoba pracuje w tej branży. Przed automotive dobre czasy

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA