PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Kopalnia Wujek, Ruda Śląska, Katowicki Holding Węglowy: Wkrótce rozmowy o przyszłości kopalni

  • Autor: PAP/jm
  • 2 sie 2016 14:16

• Przy obecnych cenach węgla rudzka część katowickiej kopalni Wujek (tzw. "Ruch Śląsk" w Rudzie Śląskiej) nie ma szans na rentowność.
• Prognozowana strata na sprzedaży w najbliższych pięciu latach sięga 390 mln zł – wynika z analiz Katowickiego Holdingu Węglowego (KHW).
• Wkrótce zarząd holdingu zamierza podjąć rozmowy ze związkowcami o przyszłości zatrudniającego ok. 1,7 tys. osób zakładu.

Kopalnia Wujek, Ruda Śląska, Katowicki Holding Węglowy: Wkrótce rozmowy o przyszłości kopalni
Adobe Stock
REKLAMA

W najbliższym czasie zaplanowano spotkanie zarządu Katowickiego Holdingu Węglowego ze związkami zawodowymi w sprawie przyszłości części katowickiej kopalni "Wujek" (Ruch Śląsk) w Rudzie Śląskiej.

Związkowcy poznają wyniki analiz, prowadzonych przez ostatnie miesiące z udziałem ekspertów z Politechniki Śląskiej i Akademii Górniczo-Hutniczej. Zwrócili oni uwagę m.in. na problem słabej jakości węgla wydobywanego w kopalni Śląsk.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Plan zakładu na 2016 r. przewiduje wydobycie węgla rzędu 1,1 mln ton, są jednak poważne problemy ze znalezieniem odbiorców. Mimo to niedawno w zakładzie uruchomiono nową ścianę wydobywczą, z której węgla wystarczy teoretycznie na prowadzenie wydobycia jeszcze przez kilkanaście miesięcy.

- Rzetelnie przeanalizowaliśmy sytuację "Ruchu Śląsk" oraz różne warianty jego przyszłości. Teraz chcemy przedstawić wnioski stronie społecznej i podjąć rozmowy na temat dalszych działań - powiedział we wtorek (2 sierpnia) Tomasz Cudny, prezes KHW.

Wiosną tego roku związkowcy z kopalni publicznie wyrażali obawy, że ich zakład zostanie zlikwidowany, a majątek przekazany do Spółki Restrukturyzacji Kopalń (SRK). Przedstawiciele ówczesnego zarządu holdingu uspokajali, że takie decyzje nie zapadły, przyznając jednak, że sytuacja przynoszącej straty kopalni jest analizowana. Teraz analizy zostały zakończone i będą oficjalnie przekazane stronie społecznej.

- Szczegółowo przyjrzeliśmy się wszystkim wariantom, których realizacja mogłaby doprowadzić do rentowności zakładu. Dane wskazują, że nawet radykalne zmniejszenie zatrudnienia czy wynagrodzeń, przy jednoczesnym zwiększeniu wydobycia węgla, nie gwarantowałyby wyjścia na prostą - ocenił prezes KHW, pełniący tę funkcję od zmiany zarządu w czerwcu tego roku.

Prezes KHW nie chciał we wtorek przesądzać, czy jest jeszcze możliwe znalezienie alternatywy dla wygaszenia wydobycia w kopalni. Podkreślił, że dyskusja o przyszłości zakładu musi być oparta o argumenty, a te przemawiają za przekazaniem jej do SRK. Zarząd holdingu chce jednak najpierw omówić sprawę ze stroną społeczną. Pracownicy przeniesieni wraz z majątkiem kopalni do SRK mogliby odejść z pracy korzystając z osłon socjalnych; pozostali znajdą pracę w innych kopalniach KHW.

Szef Solidarności w kopalni Piotr Bienek zadeklarował we wtorkowej rozmowie, że związkowcy są gotowi do rozmów z zarządem i chcieliby poznać zarówno wizję przyszłości swojego zakładu, jak i całego holdingu. Strona społeczna - jak powiedział przewodniczący - opowiada się jednak za rozwiązaniami, które będą racjonalne także z punktu widzenia dokonanych w kopalni inwestycji oraz przygotowanych już do eksploatacji złóż.

 

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Kopalnia Wujek, Ruda Śląska, Katowicki Holding Węglowy: Wkrótce rozmowy o przyszłości kopalni

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA