PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

CMC Poland szykuje się na zmianę pokoleniową. Czy opłaca się dziś być hutnikiem?

W ciągu ostatnich dwóch lat udział pracowników w wieku powyżej 50 lat zmniejszył się w CMC Poland z 35 do 30 proc. W tym czasie hutnicza spółka zatrudniła ponad 200 nowych osób. Barbara Kaleta, członek zarządu i dyrektor HR firmy z Zawiercia (woj. śląskie) w rozmowie z portalem PulsHR.pl podkreśliła, że od września 2019 r. minimalna płaca brutto w spółce wynosi 4 tys. zł. Jednocześnie zwróciła uwagę na szereg kadrowych wyzwań, z którymi musi zmagać się przedsiębiorstwo z sektora przemysłu ciężkiego.

CMC Poland szykuje się na zmianę pokoleniową. Czy opłaca się dziś być hutnikiem?
Adobe Stock
REKLAMA
  • Przemysł ciężki to specyficzna branża, więc żeby zachęcić młodych ludzi do pracy, musimy ich zainteresować finansowo. Z drugiej strony nie jest tak, że każdy nowo przyjęty pracownik od razu obejmuje pełne obowiązki - czasem potrzebne jest półroczne, a nawet roczne przysposobienie - wskazała Kaleta.
  • Bardzo duży deficyt istnieje w zawodach kolejowych. Maszynistów - ustawiaczy i manewrowych - tych zawodów na rynku praktycznie nie ma - zaznaczyła dyrektor.
  • W jej opinii na skutki zmian w szkolnictwie branżowym, a więc lepsze przygotowanie młodych kadr dla przemysłu, trzeba jeszcze poczekać. CMC Poland już teraz aktywnie współpracuje ze szkołami.

Aktualnie CMC Poland, którego głównym polskim aktywem jest produkująca długie wyroby stalowe huta w Zawierciu, zatrudnia łącznie ok. 2,1 tys. pracowników.

Ponadto spółka, należąca do amerykańskiego koncernu hutniczego Commercial Metal Company, posiada w Polsce kilkanaście zakładów zajmujących się skupem i recyklingiem złomu, a także przetwórstwem stali.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Barbara Kaleta, członek zarządu i dyrektor HR w CMC Poland
Barbara Kaleta, członek zarządu i dyrektor HR w CMC Poland

Jak wskazała Kaleta, spółka nie musiała dotychczas zatrudniać pracowników z Ukrainy lub innych obcokrajowców. Trzon załogi wciąż stanowią lokalne kadry.

- W Zawierciu i okolicach jesteśmy największym pracodawcą i wydaje mi się, że prestiż firmy oraz atrakcyjne wynagrodzenie wciąż przyciągają do nas pracowników - stwierdziła dyrektor.

Dodała, że od września tego roku CMC Poland podniosło minimalną płacę zasadniczą do 4 tys. zł brutto (ponad 2,8 tys. zł netto), zatem takiej stawki może oczekiwać każdy nowo zatrudniony lub dotychczasowy pracownik.

Huta w Zawierciu, fot. mat. pras.
Huta w Zawierciu, fot. mat. pras.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: CMC Poland szykuje się na zmianę pokoleniową. Czy opłaca się dziś być hutnikiem?

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • hutnik 2022-01-27 13:31:05

    2,8 netto na taki kombinat przemysłowy hahaha no naprawdę jest czym się chwalić

  • Chłop bez ziemi, ... bo nie z PSLu. 2019-11-06 09:35:23

    Przemysł ciężki to tak samo specyficzna branża, jak każda inna.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA